Darth Vader v akci: Polovojenská milice Saddáma Husajna nosila stejné přilby jako postava Hvězdných válek

Během invaze do Iráku v roce se američtí vojáci museli vypořádat nejen s regulérní armádou. Saddám Husajn měl i početnou polovojenskou milici.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Režim iráckého diktátora Saddáma Husajna se po první válce v zálivu neopíral jen o sílu armády, policie a tajných služeb. V roce 1995 vnikla speciální polovojenská milice, která se nazývala Fedayeen Saddam. Byla plná mladých fanatických přívrženců režimu a má na svědomí mnoho zvěrstev. Byla také silou, která v roce 2003 i později dělala problémy americké armádě. Co na jednotce bylo zvláštní, byly její neobvykle tvarované přilby.

Ozbrojení fanatičtí mladíci

Nápad na zřízení polovojenské jednotky vzešel z obav Saddáma Husajna a jeho blízkých, že by se někdo mohl pokusit jejich režim svrhnout. Proto začalo rekrutování mladých chlapců, většinou ne starších než 16 let, z měst, která byla známá svojí loajalitou vládnoucí straně Baas. Dostali zbraně, základní výcvik a podléhali jen prezidentskému paláci. V době největšího rozmachu mohla mít milice až 40 tisíc členů. V jejím čele stáli Husajnovi synové Kusaj a Udaj.

Právě druhý jmenovaný stojí za netradičním vzhledem miliční přilby. Byl totiž vášnivým fanouškem Hvězdných válek, a tak prostě pro jednotku obstaral přilby Dartha Vadera. Tu si členové většinou oblékali k černým uniformám, se kterými vyráželi do akce. Nebyli nijak silně vyzbrojení, většinou disponovali jen útočnými puškami AK-47, případně raketovými granáty. Měli ale k dispozici rychlá auta.

Z lovců pašeráků zločinci

Režim jednotky původně nasazoval v boji proto pašerákům a odpůrcům Saddáma Husajna. Později se sami jeho členové věnovali pašeráctví. Využívali své moci i k vydírání, mučení a vybírání výpalného. Pokud jejich činy nějak nezasahovaly do života vysoce postavených členů režimu, byly jejich prohřešky přehlíženy. V pozdějším období, kdy se vyskytovaly časté dezerce z armády, se údajně zapojovali do pátrání po dezertérech.

Ačkoli Američané v roce 2003 o milici věděli, nijak její problém neřešili. Nakonec se ukázalo, že zatímco armádní jednotky se často hned vzdaly, členové Fedayeen Saddam fanaticky bojovali. Opevnili se v některých městech a na rychlých autech napadali zásobovací konvoje postupující armády. Američanům nakonec nezbylo než vyčlenit jednotky, které se o ně postaraly. Mnoho bývalých členů milice se v následujících letech zapojovalo do povstaleckého boje proti spojeneckým armádám.

Jak fanatičtí mohou být chlapci, které diktátorský režim ozbrojí a poskytne jim beztrestnost?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina válku vyhraje, pokud se jim podaří jedna věc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neodymové magnety jsou větším pomocníkem, než byste čekali!
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Máte střevní potíže? Poradíme, jaké probiotika jsou nejlepší!
adbz.cz
adbz.cz
Nebezpečné chyby při skladování hub. Češi jsou na to experti, přitom by stačilo použít selský rozum