Zkouška se sýrem a chlebem aneb Nejbláznivější středověké metody, které se využívaly k prokázání viny

Středověk je známý spoustou kuriózních metod, při kterých lidé trpěli. Několik z nich sloužilo v Evropě pro zjištění, jestli je obžalovaný vinen nebo ne.

i Zdroj fotografie: Francisco de Paula Van Halen / Creative Commons / Public Domain
                   

Ve středověku byl život mírně řečeno velmi drsný. Lidé často nedokázali hodně věcí vysvětlit, a tak si pomáhali velmi zajímavými a drsnými způsoby. V té době bylo například na denním pořádku, že se k prokázání viny obžalovaného využívala celá řada velmi drsných a život ohrožujících metod.  Lidé tak věřili, že při nich sestoupí bůh a spravedlivě rozhodne.

Bojová zkouška

Boj mezi žalobcem a obviněným byl velmi rozšířený způsob, jak vyřešit určité spory. Lidé během něj totiž věřili, že sestoupí bůh, rozhodne ve prospěch nevinných a pomůže jim k vítězství. V dnešní době je samozřejmé, že tyto boje neměly žádný opravdový efekt a v konečném důsledku nemusel vždycky vyhrát právě nevinný. Zajímavé u těchto rozsudků bylo také to, že je v Evropě využívaly pouze germánské národy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodnutí za pomoci studené vody

Ve středověku se věřilo, že je voda čistá. Zejména pak ta, která je používána ke křtu. Obviněný byl tedy v procesu rozsudku hozen do vody, aby se zjistilo, jestli se potopí nebo ne. Pokud se potopil, znamenalo to, že ho voda přijala a on je nevinný. V případě, že se držel na hladině, vina byla na jeho straně. Ve skutečnosti byl obviněný vždycky přivázán k lanům pro případ, že se potopí. Následně byl vytažen a zbaven viny.

Zkouška s ohněm

Jedním z nejbolestivějších a nejkrutějších způsobů, jak zajistit spravedlivý rozsudek, byla právě zkouška ohněm. Obviněný při ní dostal rozžhavený kus železa do dlaní, a musel s ním ujít 9 kroků. Následně ho pustil a ruce mu byly obvázány. Tři dny na to přišel k obžalovaným kněz, aby se podíval na popálené ruce. Pokud se hojily správně, byl obviněný nevinen. Pokud se však na rukou objevila infekce nebo jiný problém, bůh nebyl na jejich straně a byli odsouzeni.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horká voda k provedení rozsudku

Horká voda představovala další způsob, kterým středověcí Evropané dokazovali vinu obžalovaným. Nejprve se hrnec naplnil vroucí vodou (v některých případech dokonce i olejem), a dovnitř se dal kámen. Obviněný musel následně kámen holou rukou vytáhnout. Pak už následoval podobný postup jako u zkoušky ohněm. Jeho ruce byly na tři dny zavázány a podle způsobu hojení se rozhodlo, jestli je vinen nebo ne.

Zkouška viny u kříže

Tento rozsudek měl ve své podstatě velmi jednoduchý princip. Přichystaly se dva kříže, jeden pro žalobce, a druhý pro obžalovaného. Oba účastníci sporu si stoupli ke svému kříži a museli napodobit polohu ukřižovaného. Kdo následně sklopil ruce jako první, byl vinen. Tento způsob rozsudku byl postupem času zakázán, protože se zdálo trochu bezbožné napodobovat Ježíše Krista na kříži kvůli menšímu lidskému problému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkouška se sýrem a chlebem

Jednou z nejpodivnějších metod, jak zjistit vinu, byla ve středověku zkouška sýrem a chlebem. Ta spočívala v tom, že si obviněný nacpal plnou pusu suchého sýra, a poté musel složit přísahu neviny. Pokud však omylem vyplivl část sýra nebo se s ním začal dusit, byl to jasný důkaz toho, že je vinen. Tato zkouška se v některých případech prováděla také s chlebem, který však musel být suchý. Slyšeli jste někdy o podobných metodách?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články