První zámořská operace USA: Dobytí lodi USS Philadelphia se zapsalo do historie

Mezi jednu z prvních zámořských vojenských operací ve Spojených státech patří beze sporu dobytí zajaté lodi USS Philadelphia v přístavu Tripoli.

i Zdroj fotografie: F.O. Darley / Creative Commons / Public Domain
                   

Zajímavý a odvážný útok s cílem zničit zajatou loď se uskutečnil před 212 lety. Jedná se o jednu z nejznámějších prvních zámořských vojenských operací Ameriky. Při tomto nájezdu poručík Stephen Decatur spolu s malou skupinou dobrovolníků z amerických mariňáků nepozorovaně vstoupili do přístavu Tripoli a zničili zajatou loď USS Philadelphia.

Posádky zajatých lodí byly často zotročeny

Korzáři barbarských států z Maroka, Tunisu, Alžíru a Tripolisu pustošili Středomoří po celá staletí. Během této doby stihli zajmout celou řadu obchodních plavidel a jejich posádky buď zotročit, nebo vykoupit. Podle některých odhadů stoupl počet Evropanů prodaných do otroctví mezi 16. a 19. stoletím až na milion.

iZdroj fotografie: Alonzo Chappel / Creative Commons / Public Domain

První lodě amerického námořnictva

Americká lodní doprava spoléhala na ochranu ze strany britského námořnictva, situace se však po americké revoluci změnila. V roce 1785 Dey Mohammed z Alžíru ukořistil několik amerických plavidel a jejich posádky věznil. Americká vláda však neměla v té době dostatečné finanční prostředky ani námořní moc na to, aby své námořníky získala zpět. Následně došlo ze strany Spojených států k razantnímu kroku, kdy situace v Alžíru donutila americký kongres ke schválení výstavby prvních šesti lodí amerického námořnictva.

Blokáda amerického námořnictva

V roce 1801 se kvůli pozdním platbám vzdal Tripolis sezony na americké lodě. Nově zvolený prezident, Thomas Jefferson, využil tehdejší situace a vyslal malou flotilu, aby držela blokádu Tripolisu. Velvyslanec měl navíc na Sicílii zajistit základnu, ze které budou moci operovat. Po několika konfliktech bylo americké námořnictvo téměř schopné udržet blokádu.

iZdroj fotografie: Edward Hart / Creative Commons / Public Domain

Zbrusu nová fregata narazila na útes

V říjnu roku 1803 se však stala nehoda, při které zbrusu nová loď fregata USS Philadelphia narazila na útes během hlídky u přístavu Tripoli. Kapitán byl i s posádkou zajat a převezen do přístavu pro pozdější výkupné zatímco loď USS Philadelphia zůstala zakotvená v přístavu. Poručík Decatur nemohl přiznat, že využíval Philadelphii v Tripolisu, a tak vymyslel propracovaný plán. Zvolil si malé plavidlo, které bylo před nějakým časem zajato a překřtěno na USS Intrepid.

Maskované obchodní plavidlo

Podle plánu by pak Decatur v noci zamířil s touto lodí, zamaskovanou jako obchodní plavidlo, vyplul do přístavu Tripoli. Na její palubě by se spolu s Decaturem nacházeli také američtí námořníci, všichni se společným cílem – dobýt nebo vypálit USS Philadelphii. V noci 16. února roku 1804 byl plán útoku připravený. Decatur a jeho muži se zamaskovali jako maltští námořníci a Arabové. Následně vyrazili, a bez ztráty jediného muže znovu dobyli Philadelphii.

iZdroj fotografie: John S. Johnston / Creative Commons / Public Domain

Tato operace byla velmi oslavována a sklízela velký úspěch. Američané v roce 1805 vykoupili posádku lodi a Decatur pokračoval ve své práci. V roce 1815 vedl jako velitel flotily druhou operaci proti barbarským státům, během kterých dokázal vyjednat několik smluv, které definitivně ukončily barbarskou hrozbu pro americké lodě.

Slyšeli jste o příběhu poručíka Decatura?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články