Z jakého důvodu se během bojů v první světové válce používaly v zákopech píšťaly? Pravděpodobně to bez nápovědy neuhádnete

Během zákopové bitvy první světové války se rozšířilo použití píšťal. Nejprve je používala Britská armáda a následně i její spojenci a v určité formě i Američané.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během bojů v první světové válce mohly být v neustálém hluku způsobeném dělostřeleckými granáty a ostatními výstřely přeslechnuty různé příkazy velitelů. Pro jasné a zřetelné povely se proto začaly využívat píšťaly, které měly nepřeslechnutelný zvuk. Velitelé tak mohli jednoduše a zřetelně vydat povel k palbě nebo další rozkazy.

Píšťaly byly původně vyrobeny pro jiný účel

Jako první na tento způsob rozkazů přistoupili Britské síly. O výrobu píšťal se během první světové války starala společnost J. Hudson & Company. Tu o nějaký čas později koupila firma ACME Whistles, která se o tuto výrobu zajímá dodnes. Původní píšťalky nebyly určené přímo pro zákopové boje války, ale pro metropolitní policii. Začaly se vyrábět v roce 1875 a celá řada policistů je považovala za neoddělitelnou součást pracovních nástrojů a mysleli si, že právě na tomto jednoduchém nástroji závisí jejich bezpečnost.

iZdroj fotografie: Uživatel Oosoom / Creative Commons / CC BY-SA

První vojenská píšťalka

Během první světové války vytvořila společnost J. Hudson & Company první vojenskou píšťalku, která změnila celou její následující výrobu. Říkalo se jí příkopová píšťalka Hudsona a na všech byl vyražen datum, název JHudson a Birmingham. Jako první začala používat píšťaly na frontě první světové války a v zákopech Britská armáda. Využívali je především vyšší důstojníci. Každá píšťala měla své kožené lano nebo popruh. Ten sloužil k lepší manipulaci a jako prevence proti ztrátě.

Velký přínos pro první světovou válku

První verze vojenské píšťalky měly přibližně 8 cm na délku a průměr 1,7 cm. V první světové válce byla píšťala velmi přínosná, protože díky ní mohli velitelé a důstojníci koordinovaně přenášet povely s vyšší účinností. Na rozdíl od hlasitých povelů představovala píšťalka mnohem přesnější a výraznější možnost rozkazu. Použití píšťal během bojů se velmi rychle rozšířilo také do vojsk bojujících po boku Britů, jako byly například kanadské a jihoafrické pluky.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

Americké píšťalky se od britských lišily

Americké jednotky začaly také využívat určitý druh píšťal, které používali jak poddůstojníci, tak vojáci. Vyráběly se z mosazi a uvnitř měly korkovou kuličku, která způsobovala pískavý zvuk. Na rozdíl od britských, měly americké píšťalky také jiný tvar. Spojené státy navíc nepoužívaly jenom jeden tvar píšťal. Vojáci využívali různé designy, které se mohli lišit v závislosti na hodnosti nebo funkci. Vojáci tak mohli dobře rozlišovat, od koho přichází v boji povely.

Poptávka po píšťalách skokově vzrostla

Po rozšíření píšťal v zákopových bojích první světové války vzrostla jejich poptávka. Britská vláda se proto rozhodla, že převezme kontrolu nad továrnou v Birminghamu, kde se tato píšťaly vyráběly. Chtěla tak zajistit úspěšné pokračování výroby. Britové však neměli dostatek mosazi, a tak se výroba zpomalila. Píšťaly se následně používaly i v druhé světové války, kdy signalizovaly například povely pro nálety a podobné akce.

Slyšeli jste někdy o použití píšťal za války?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články