Tajemný ostrov Znovuzrození sloužil Rusům pro testování biologických zbraní. Stala se z něj smrtící past

Na dříve vcelku malém ostrově v Aralském jezeře Rusové v minulém století testovali biologické zbraně. Pozůstatky těchto pokusů „zavání“ problémem dodnes.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poté, co svět začala sužovat pandemie onemocnění covid-19, se začaly množit spekulace, že se jedná o virus, který byl modifikován ve specializované laboratoři. Navzdory více či méně nepřímým důkazům Čína tuto skutečnost vehementně popírá. Podobnou situaci nicméně zažilo i Rusko. To mělo v roce 1948 založit laboratoř pro výzkum, vývoj a testování biologických zbraní na ostrově Vozrožděnija, což dodnes popírá.

Tajemný ostrov v Aralském jezeře

Ostrov nesoucí název Vozrožděnija (do češtiny možné přeložit jako ostrov Znovuzrození) se nachází v Aralském jezeře a byl objeven v roce 1848. O sto let později, v roce 1948, na něm sovětská vláda nechala založit laboratoř specializující se na výzkum, vývoj a testování biologických zbraní. Laboratoř nesla kód Aralsk 7 a západní země o ní získávaly informace od sovětských přeběhlíků, přičemž nejvýznamnějším zdrojem informací byl Dr. Kanatžan Alibekov.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na ostrově se měla testovat a uchovávat celá řada nebezpečných biologických látek, jako jsou mor, antrax, brucelóza, tularémie, neštovice aj. Ačkoliv byly všechny nádoby kdysi zabezpečené, postupem času se projevily první netěsnosti a biologický materiál začal unikat do vzduchu a do půdy. To v roce 1971 vedlo k nevysvětlitelnému nárůstu onemocnění neštovic, které napadalo i očkované. Později, v roce 1978, zemřelo přes 100 lidí na otravu antraxem a v roce 1988 uhynulo během jedné hodiny přes 50 tisíc antilop.

Pokusy byly ukončeny, ale laboratoře stojí dál

Vzhledem k sérii „nešťastných událostí“ byly pokusy s biologickými zbraněmi ukončeny a všichni obyvatelé ostrova – včetně města Kantubek, kde žilo na 1 500 obyvatel – byli evakuováni. V roce 1991 z ostrova odešli i vědci a zaměstnanci laboratoře Aralsk-7. V průběhu desetiletí nicméně vysychání Aralského jezera pokročilo a z ostrova se stal poloostrov, přičemž od roku 2001 se definitivně spojil s pevninou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na základě informací od Dr. Kanatžana Alibekova a dalších informátorů (jako jsou například Marek Popovský, Arkadije Ševčenko či Vladimír Pasečník) byla na ostrov v roce 2002 vyslána expedice 113 odborníků, kteří měli za úkol zneutralizovat obrovské množství antraxu, jež bylo na ostrově skladováno. Toto množství, které čítalo 100 až 200 tun, bylo dokonce viditelné z vesmíru. Ačkoliv se úkol vydařil, na ostrově je dodnes velké množství velmi nebezpečného biologického materiálu, jenž se zdá být časovanou bombou.

Znáte tento ostrov a tajemství, které skrývá?

Zdroj: BBC, Wikiamilitary, Erosusgs, Meduza

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články