Předávkoval se pervitinem, šlápnul na minu, skončil v příkopě, ale přesto ujel na lyžích 402 kilometrů, aby unikl Rudé armádě

Aimo Koivunen byl během hlídky obklíčen Rudou armádou. Naštěstí se mu však podařilo uprchnout. Ujel více než 400 kilometrů, než se mu dostalo pomoci.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Druhá světová válka je dodnes jedním ze dvou nejhorších konfliktů v dějinách lidstva. Byl do ní zapojen téměř celý svět a lidstvo v té době procházelo velkými změnami. Během války se odehrála velká spousta událostí, při kterých se projevovala nejen zbabělost, ale také odvaha a síla některých lidí. Příběh finského desátníka však ukazuje, jak krutá a náročná byla armádní služba. Od předávkování amfetaminy, až po šlápnutí na minu.

První případ předávkování amfetaminem

Aimo Allan Koivunen byl finský voják bojující ve druhé světové válce. Dosáhl hodnost desátníka ve finské armádě a bojoval proti Sovětskému svazu. Zároveň se proslavil poměrně nešťastně, a to jako první voják, který se během druhé světové války předávkoval amfetaminem. K tomu měl Koivunen neomezený přístup, protože měl funkci nositele armádního pervitinu.

Finové kladli nečekaně velký odpor

Stalin během druhé světové války usiloval o některé klíčové přístavy a místa poblíž Petrohradu. Finové se mu však odmítli podřídit a došlo tak k invazi do Finska. Tento konflikt, často nazýván jako zimní válka, byl pro Stalina nejprve velmi potupný. Sovětský svaz se totiž setkal s nečekaně velkým odporem při invazi do Finska. Zanedlouho se však karty obrátily, protože Rudá armáda čítala mnohem více vojáků a měla velkou přesilu. Finsko tak bylo v roce 1940 nuceno přistoupit na podmínky Stalina a poskytnout mu všechnu půdu, kterou požadoval.

“Eski bir yoldaşın, şimdi çok özlediğimiz Stalin’in bir resminin önünde, bu kapitalist ahtapotların yok edildiğini görene kadar asla rahat etmeyeceğime yemin ettim.“ [Che Guevara]

Zveřejnil(a) Josef Stalin dne Čtvrtek 5. března 2020

Šance na odplatu

Finsko mělo v tu dobu štěstí, že se Stalin začal zajímat o Adolfa Hitlera a obecně o nacistické Německo, takže neměl v plánu pokračovat v zabírání finského území. Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká. Tím se řídilo i Finsko. V roce 1941 se jim totiž naskytla jedinečná příležitost, kdy mohli získat zabrané území zpět. Rozhodli se tedy připojit k Hitlerovu vojsku a podpořit ho při invazi do Sovětského svazu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA

Rudá armáda měla početní převahu

Boje u tehdejšího Leningradu trvaly 900 dní. Poté byla německá armáda spolu s Finy zahnána zpět. To však nebyl konec konfliktu. Němci a Finové pokračovali v boji proti Stalinově Rudé armádě až do konce druhé světové války. Sovětský svaz však disponoval obrovskou armádou, která vytlačila finské vojáky zpátky na své území.

Obklíčení Rudou armádou

V roce 1944 byl finský důstojník Aimo Koivunen na lyžařské hlídce jižně od města Murmansk. Jeho jednotka byla napadena a ze všech stran obklíčena Stalinovou Rudou armádou. Koivunen však zachoval klidnou hlavu a se štěstím se mu spolu s několika dalšími vojáky podařilo uprchnout. Koivunen měl funkci nositele armádního pervitinu. Tuto látku obsahující amfetamin totiž využívali během války vojáci proto, aby zůstali na hlídkách vzhůru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve spěchu a stresu se Koivunen předávkoval

Aby se mu podařilo utéct před Rudou armádou, musel rychle a dobře lyžovat. Po hodinách neustálého a vyčerpávajícího lyžování už neměl sílu, a tak se rozhodl využít právě amfetamin, který měl zrovna u sebe. Nepodařilo se mu však vytáhnout jednu tobolku, a tak si ve spěchu obrátil lahev přímo do sebe a vzal si rovnou 30 kusů. V tu chvíli však ještě netušil, co se může stát.

November 28, 1939 Winter War The Soviet government renounces the non-aggression pact with Finland, signed in 1932….

Zveřejnil(a) World War II Day by Day dne Pátek 28. listopadu 2014

Ze všeho nejdříve se předávkování projevilo výbuchem energie. Následně se dostal do těžkého stavu, kdy ztratil vědomí. Další den ráno se finský voják vzbudil mimo svou hlídku bez jakýchkoliv zásob vody a jídla. Teplota vzduchu se v tu dobu pohybovala okolo  -20°C, takže bylo velmi obtížné sbírat síly. Při útěku před sovětskými vojsky šlápl na minu, která ho zranila. Pomoc se však neblížila a tak mu nezbylo, než se vydat opět na cestu.

Během útěku ujel neuvěřitelnou vzdálenost

Sám a zraněný pokračoval na lyžích, aniž by věděl, kam míří. Celkově během svého útěku ujel přes 400 kilometrů, než se mu dostalo pomoci. Po ošetření v nemocnici mu byl naměřen trojnásobný tep normálního člověka a váha pouhých 43 kg. Během své cesty se totiž živil pouze tím, co našel nebo ulovil. Těžkou situaci však i přes všechny překážky zvládl a válku přežil.

Co vám na tomto příběhu připadá nejzajímavější?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články