Proč armádní stíhací letouny stále spoléhají na palubní zbraně? Odpověď dozajista překvapí

I ty nejmodernější armádní stíhací letouny stále využívají palubní zbraně blízkého doletu. V rozhodujících okamžicích bitvy se jim totiž mohou velice hodit.

Letoun F-35 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi dnešní moderní stíhací letouny se řadí například F-22 a F-35. První let amerického stíhacího letounu Boeing F-22 Raptor proběhl už v roce 1997 a F-35 Lightning měl svou premiéru v roce 2006. Oba vzdušní bojovníci mohou zasáhnout vybrané cíle na velkou vzdálenost, dokonce ještě dříve, než je protivník spatří.

Zbraně blízkého doletu hrají důležitou roli

Američtí piloti dostali tvrdou lekci během vzdušné války nad Vietnamem, kdy se do konfliktu dostali s podobně silnými letouny, jako měli oni sami. Jejich stíhače F-4 Phantoms byly sice rychlé a silné, ale zároveň také těžké. V boji proti nasazeným letounům MIG-19 a MIG-21 tak měli Američané často problémy. V porovnání s protivníkem měli navíc také nedostatečné množství zbraní blízkého dosahu.

i

Důležitost obranných prostředků

Řada stíhacích letounů je i dnes vybavena raketami blízkého dostřelu. Pokud se protivník dostane až do této vzdálenosti od vzdušného bojovníka, může mít problémy i letoun 5. generace. Je tedy nutné, aby byly stíhačky kromě zbraní vybaveny také dobrými prostředky k obraně, které využijí v bojích na blízko.

iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států / Creative commons / CC BY-SA

Piloti zastávají svůj názor

Piloti stále trvají na tom, aby byly jejich stíhací letouny vybaveny palubními zbraněmi na blízko. Mohou se totiž dostat do situace, kdy je budou potřebovat. Zároveň je nutné vyvíjet stále lepší a modernější zbraně, aby nezaostávali za protivníkem, který může používat obdobnou technologii. V případě podobně zkušené posádky by pak mohl představovat velký problém. Jedním z příkladů je čínský letoun J-20, který se snaží konkurovat americkým F-22 a F-35. Dokáže velmi dobře bojovat jak na dálku, tak i na blízko.

Viděli jste už někdy zbraně moderních stíhacích letounů?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články