Německo chce na Ukrajině postavit továrnu na tanky, a to hned největší v Evropě: chrlit by dokázala až 400 nových tanků Panther KF51 ročně

Ukrajina potřebuje tanky a německá firma má nápad, jak pro ni zajistit stovky obrněnců Panther KF51 budoucnosti. Má se jednat o dosud největší továrnu svého druhu v Evropě.

Tank KF51 Panther i Zdroj fotografie: Rheinmetall Defence / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv Ukrajina čelí ruské invazi a odstřelování infrastruktury už více než rok, přesto německá zbrojní společnost Rheinmetall zvažuje, že by v zemi postavila nový výrobní závod na produkci moderních tanků, případně bojových vozidel pěchoty. Firma o tom jedná nejenom s představiteli Ukrajiny, ale i Německa, jehož vláda by musela s takovým krokem souhlasit. A pokud by dala stavbě zelenou, mohla by „žlutomodrá“ země z továrny každý rok dostávat stovky nových evropských tanků KF51 Panther a bojových vozidel pěchoty Lynx.

Továrna na tanky za skoro 5 miliard korun

Představitelé německé společnosti se domnívají, že i přes ruské útoky by bylo možné takový podnik na Ukrajině postavit a provozovat. Teoreticky by pak mohl vyrábět až 400 zmíněných tanků za rok, což dnes nejspíše nedokáže žádná evropská zbrojovka. Na výstavbu takové továrny by údajně bylo třeba kolem 4,7 miliard korun, a kromě výroby tanků a bojových vozidel pěchoty by v ní bylo možné stroje opravovat mnohem rychleji než za hranicemi. Otázkou ale je, zda vůbec Ukrajina může takové množství tanků do budoucna potřebovat.

BVP Lynx iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
BVP Lynx na testech v ČR

Je více než jasné, že by kolem továrny musela být rozmístěna i kvalitní protivzdušná obrana, která by ji bránila před ruskými útoky. Ty by mohly přicházet z lodí nebo bombardérů, a to i v případě, že by továrna byla úplně na západě země. Ukrajina by musela na její ochranu vyčlenit (nebo obdržet) další systémy v dostatečném počtu, které by se dokázaly vypořádat i s hromadnou salvou. Pravděpodobně by to znamenalo i rozmístění amerického MIM104 Patriot. I přes takové požadavky by to ale pro napadenou zemi mělo nesmírný přínos.

Nový evropský tank s nevídaně silným dělem

Panther KF51 je vlastně postaven na podvozku německých Leopardů 2, díky čemuž má mnoho společného s tanky, které mají Ukrajině dorazit v rámci Západní pomoci. Oproti nim by měl ale dostat zejména novou věž s dělem ráže 130 milimetrů, jehož síla bude mnohem vyšší než u dosud používaných zbraní v Evropě. Díky modernímu automatickému nabíjení má pak dosahovat i vysoké rychlosti palby. Rheinmetall na něj chce navíc instalovat systém aktivní ochrany, který by měl údajně zvládat nejen protitankové střely, ale i kinetické penetrátory z tankových děl.

Dalším produkovaným strojem má být vysoce moderní bojové vozidlo Lynx, které si zatím pořídilo Maďarsko nebo Řecko, zatímco ČR ho odmítla. Mj. dokáže přepravit 3člennou osádku a výsadek až 8 vojáků. Standardně je vybaveno dělem ráže 30 nebo 35 milimetrů a mohou na něj být namontovány i protitankové střely; například Spyke. Vedle toho existuje také možnost instalovat na podvozek věž s tankovým dělem ráže 120 milimetrů a používat ho jako lehký tank, a stejně tak může sloužit třeba v roli nosiče těžkého minometu.

Lynx s dělem 120 milimetrů

Jak reálné je, že na Ukrajině vyroste továrna na moderní tanky?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru