Armáda ČR do Libanonu dopravila další část materiální pomoci. Jde už o třetí v pořadí

Armáda České republiky dopravila v závěru října do Libanonu třetí ze čtyř částí přislíbené materiální pomoci. Transportní letoun CASA převezl několik tun mouky.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Česká republika se svým jednáním vůči postiženým oblastem doma i v zahraničí snaží dlouhodobě působit proaktivně a zároveň preventivně. Cílem tohoto jednání je stabilizace a zlepšení konkrétní situace v postižené oblasti. V souvislosti s Libanonem se Česká republika snaží předejít možné humanitární krizi, jejíž důsledky by mohly přejít do mezinárodního měřítka a ohrozit tak celou řadu oblastí i vně oblast bezpečnosti.

Materiální pomoc iniciovalo Ministerstvo obrany ČR

V případě nutnosti poskytuje Česká republika zahraničním státům několik druhů pomoci – finanční, záchranářskou, materiální, poradenskou a kombinovanou pomoc. Probíhající materiální pomoc Libanonu iniciovalo Ministerstvo obrany České republiky začátkem září. Vláda tento návrh na materiální dar postižené zemi schválila zhruba v polovině září. Již koncem předminulého měsíce se poté uskutečnil první ze čtyř plánovaných letů do Bejrútu.

Zatím všechny lety se uskutečnily s využitím transportních letounů CASA. (AČR disponuje jak letouny CASA C-295M, tak modernějšími CASA C-295MW, které česká armáda získala v květnu letošního roku.) Obsahem nákladu prvního letu bylo celkem šest tun základních potravin, které Česká republika pro účely humanitární pomoci Libanonu uvolnila ze Správy státních hmotných rezerv. Další lety se uskutečnily (a uskuteční) na základě spolupráce s Mlýnem Perner.

Třetí ze čtyř částí materiální pomoci

Materiální dar, který poskytla společnost Mlýn Perner Svijany Spol. s.r.o., byl sjednán prostřednictvím pánů Daniela Pernera (jednatel společnosti) a Františka Malenínského. Celý dar sestává z 10,125 tun pšeničné mouky (převážené v celkem 675 pytlích) a nově byl navýšen ještě o další dvě tuny těstovin. Aby se do Libanonu bezpečně přepravil celý materiální dar, bylo nutné jeho převoz naplánovat na celkem tři lety.

První dva převozy se uskutečnily v říjnu – první začátkem a druhý koncem měsíce. U druhého transportu darované mouky byl přítomný i Daniel Perner, který se zástupci libanonské armády podepsal darovací smlouvy. V následujících dnech se ve spolupráci s Mlýnem Perner plánuje převoz poslední části poskytnuté materiální pomoci do Bejrútu. Česká republika nicméně humanitární pomoc Libanonu v této oblasti nepovažuje za ukončenou, ráda by v ní pokračovala i v budoucnu.

Souhlasíte s poskytováním humanitární pomoci Libanonu, nebo byste navrhli jiné řešení situace, v níž se země nachází?

Zdroj: MOČR

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články