Černý jestřáb sestřelen: Překvapující fakta, o kterých zaručeně nevíte. Některá přímo šokují

Jeden z nejoblíbenějších válečných filmů Black Hawk Down má zajímavou historii, o které jste možná nevěděli. Některé části byly dodatečně upraveny pro lepší efekt.

i Zdroj fotografie: Uživatel DoD / Creative Commons / Public Domain
                   

Black Hawk Down, v překladu tedy Černý Jestřáb Sestřelen, je příběh bitvy o Mogadišo z roku 1993. Byl natočen v roce 2001 pod vedením režiséra Ridleyho Scotta a stal se jedním z nejoblíbenějších válečných filmů. Jeho děj znázorňuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent 3. října roku 1993 v somálském Mogadišu.

Mohamed Farrah Aidid

Aidid ve skutečnosti neměl žádné mezinárodní ambice, ale byl to pouze místní válečník. Jednalo se tak o místního kriminálníka, který vyvolával chaos v Somálsku a dokázal přijít na způsob, jak využít zranitelnost vychvalovaného vrtulníku Sikorsky UH-60 Black Hawk. Jeho odstranění měla být velmi jednoduchá a rychlá operace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První film vydaný po 11. září

Black Hawk Down byl první válečný film vydaný po 11. září a zároveň také poslední před začátkem války proti samotnému terorismu. Armáda v té době poskytla filmařům jedinečný přístup k tajnému vybavení, který by byl později zcela nemožný. Film měl ukázat také hrdinství a sílu v době, kdy Spojené státy těžce rozdýchávaly útoky na jejich půdu.

Eric Bana se podílel na vrcholné řeči Hoota

Hoot se na konci filmu připravuje na návrat do bitvy a Eversmannovi sdělí opravdový důvod, proč se rozhodl vstoupit do služby. Nejprve měl podle scénáře říct, že to udělal kvůli povinnosti, cti a lásce k vlasti. Tato věta mu však postupem času začala připadat jako nesprávná a nahradil ji tím, co dnes dělá z filmu naprostou klasiku. S pomocí režiséra Ridleyho Scotta a scénáristy Kona Nolana Bana tak vymysleli novou verzi, kterou dnes znají všichni.

iZdroj fotografie: David Shankbone / Creative Commons / CC BY-SA

Problémy s příběhem

Bowden byl reportérem Philadelphia Inquirer. Rozhodl se věnovat čas celému příběhu a dokončit jej. Podporu získal od The New York Times, jenž mu nabídl práci. V té době ho většina nakladatelů odmítla. Jakmile ale začal vydávat články do novin, čtenáři byli nadšení. Filmový producent Jerry Bruckheimer koupil filmová práva a kniha se stala obrovským bestsellerem.

Viděli jste film Black Hawk Down?

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články