Reklama

Severní Korea vyzkoušela hypersonickou zbraň. Snaha, která může změnit rovnováhu sil

Řada států se zabývá vývojem hypersonických zbraní. Jejich vysoká rychlost má být způsobem, jak překonat stále lepší protiraketovou obranu.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Režim v Severní Koreji provedl 28. září další ze svých raketových zkoušek. Tentokrát je ale situace jiná a může být pro soupeře komunistického režimu znepokojivá. Ten totiž oznámil, že vyzkoušel novou hypersonickou zbraň a zařadil se tak mezi země, které touto technologií disponují. Někteří odborníci ale tvrzení Severokorejců zpochybňují. I tak to znamená, že především nejbližší sousede se musí mít na pozoru.

Raketa s hypersonickou hlavicí

Podle zpráv ze severokorejských médií armáda otestovala střelu Hwasong-8. Její hlavici údajně představovalo hypersonické klouzavé vozidlo. „V prvním zkušebním startu národní obranní vědci potvrdili navigační řízení a stabilitu rakety v aktivní sekci a také její technické specifikace, včetně naváděcí manévrovatelnosti a klouzavých letových charakteristik odpojené hypersonické klouzavé hlavice,“ informovala severokorejská agentura KCNA.


iZdroj fotografie: Public Domain

Někteří odborníci ale tvrzení zpochybňují. Podle dat, která získala při sledování testu jihokorejská armáda, dosáhla střela v závěru letu rychlosti Mach 2,5. To je na hypersonickou zbraň málo. Za hypersonické zbraně se totiž označují střely, které dosahují minimální rychlosti Mach 5. Jejich sestrojení a hlavně zaměření je nesmírně komplikované hlavně proto, že při vysokých rychlostech se vpředu značně zahřívají. Je tedy složité sem umístit nějaké senzory a zaměřovací systémy.

Snaha, které může změnit rovnováhu sil

Podle pozorovatelů tak zatím severokorejský režim žádnou hypersonickou zbraň nemá. I když je nejspíše zřejmé, že se o její vývoj usilovně snaží. Otázkou je, kdy se mu ale podaří dosáhnout stavu, že bude mít použitelnou zbraň. V případě, že by ji získal, by se mohla změnit rovnováha sil. Na hypersonickou střelu by totiž mohly být krátké protiraketové systémy, které buduje Japonsko a Jižní Korea. Tyto dvě země jsou raketovým programem nejvíce ohrožené. I když režim má i balistické rakety schopné zasáhnout USA.

Severní Korea v poslední době zintenzivnila počet raketových zkoušek. Režim v nich pokračuje navzdory ekonomickým sankcím a problémům, do kterých se jeho ekonomika dostala kvůli covid-19. I když informace ze země jsou velmi omezené. Použitelnými hypersonickými zbraněmi v současné době disponují Rusko a Čína. Spojené státy na nich intezivně pracují. Vývoj oznámily i další země, například Indie nebo Francie.

Jsou hypersonické zbraně v rukách severokorejského režimu nebezpečím?

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Flegr: Omikron může u očkovaných prolomit imunitu. Podle něj se může jednat o konec pandemie
VědaŽivě.cz
Sbírka očních klamů otestuje vaši bystrost. Kolik nohou vidíte na obrázku? Majorita lidí se nechá snadno zmást
JakZdravě.cz
Mléko je jedna z nejčastějších příčin autoimunitního onemocnění. Skryté nebezpečí má dnes téměř každý v lednici
adbz.cz
Nevyhazujte nefunkční vánoční světýlka. Hodinový manžel prozradil, jak je jednoduše opravit a ušetřit tisíce korun za nové