Vyplavení lodí duchů u japonského pobřeží: Seismická aktivita zvedla hladinu moře a odkryla tajemství hlubin

Na Japonském ostrově Iwo Jima došlo před nedávnem k sopečné erupci, která měla za následek zvednutí hladiny moře a spolu s ním i vyplavení lodí duchů na pobřeží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před nedávnem došlo v oblasti ostrova Iwo Jima k seismické aktivitě. Má ji na svědomí tichomořská sopka Suribači, která se nachází jižně od Japonska. V důsledku této činnosti došlo k vyplavení hned několika lodí duchů, které jsou zde potopeny od druhé světové války. Armáda Spojených států je totiž potopila během jedné z nejkrvavějších akcí – bitvy o ostrov Iwo Jima.

Bitva o Iwo Jimu

Bitva na japonském ostrově Iwo Jima, někdy nazývaném také Ió tó, probíhala od 16. února do 26. března 1945. Konflikt odstartoval ve chvíli, kdy vojenské jednotky Spojených států zaútočily na ostrov. Jejich cíl byl velmi jednoduchý a jasný. Chtěli se totiž zmocnit tamního letiště, které by jim umožnilo vytvořit leteckou základnu.

iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států / Creative Commons / Public Domain

Měli by tak k dispozici mnohem lepší zásobování i kapacitu letounů. Obsazení se jim povedlo pověrně rychle díky velké početní přesile. Na straně spojených států se totiž bojového konfliktu účastnilo okolo 110 000 mužů, zatímco Japonsko mělo na ostrově k dispozici pouze 21 000 vojáků. Američané následně tento ostrov okupovali až do roku 1968.

Lodě nebyly potopeny přímo během boje

Díky leteckým záběrům z dané oblasti je možné vidět zbytky japonských transportních lodí, které moře vyplavilo na pláž. Celkem se jedná o 24 trupů plavidel, které byly potopeny v roce 1945 po dobytí ostrova Iwo Jima Spojenými státy. Zajímavostí je, že lodě nebyly potopeny přímo v boji. Americké jednotky je potopily záměrně kousek od břehu, aby pomocí nich vytvořily překážky pro rozbíjení vln – vlnolamy. Ty měly chránit budoucí americký přístav.

iZdroj fotografie: Federální vláda Spojených států / Creative Commons / Public Domain

Američané usilovali o obsazení ostrova

Zjednodušeně by se dalo říct, že Spojené státy tento ostrov obsadily ze dvou hlavních důvodů. Jedním bylo obsazení dvou letišť ze strategických pohnutků, a druhý důvod představovalo vybudování přístavu pro lepší zásobování. Na tomto místě by tak vznikly letecké základny a zásobárny pro případné útoky na další Japonské cíle.

Proč došlo k vyplavení vraků lodí

Samotné vyplavení lodí duchů nebylo jenom tak. Způsobila ho seismická aktivita hory Suribači, která zvedla mořské dno. S tímto zvýšením mořské hladiny se uvolnily i vraky lodí usazené na dně moře. Samotná hora je považována za jednu z nejnebezpečnějších sopek na celém území Japonska. Podle odborníků navíc její činnost stále zcela neutichla, a je dost možné, že ještě dojde k větší erupci. Suribači je známá i tím, že byla na jejím vrcholu pořízena světoznámá fotografie, která zachycuje mariňáky u vztyčení americké vlajky.

iZdroj fotografie: Uživatel Sagredo / Creative Commons / Public Domain

Současný ostrov Iwo Jima

Spojené státy ostrov zabíraly až do roku 1968, kdy jej vrátily Japonsku. Během bojů v roce 1945 zde padlo přes 7 000 Američanů a 20 000 japonských vojáků. V dnešní době slouží Iwo Jima jako vojenská základna sil sebeobrany. Vstup do této oblasti je pro veřejnost přísně zakázán, protože se zde stále ukrývá obrovské množství nevybuchlé munice z války, která by mohla i po letech explodovat.

Slyšeli jste už někdy o japonském ostrově Iwo Jima?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články