Vojenské triky, které si armáda nechává jen pro sebe, ale měl by je znát každý civil. Mohou vám zachránit život

Některé z dovedností, které si vojáci odnášejí ze služby v armádě, jim mohou výrazně zkvalitnit civilní život. Naučte se je také a vychutnejte si, jak je život snazší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armáda se řadí mezi velmi specifická pracovní prostředí. Ne každý nováček v ní vydrží, pročež existuje celá řada těch, kteří ji po relativně krátké době opouštějí. Ovšem vojáci, kteří se „nevzdají“ a naučí se v armádním prostředí fungovat, získávají celou řadu výhod pro svůj následný život v civilu. Zjistěte, které z dovedností uplatní vojáci nejen v armádě, ale i v „obyčejném“ životě, a které byste se od nich mohli naučit.

Vojáci si dokáží poradit v nestandardních situacích

Snad každý se někdy ve svém životě setkal se situací, při které si jednoduše nevěděl rady. Mnoho z vás pravděpodobně svoji snahu vzdala a přiznala porážku. Tohle by se ovšem v armádě nikdy nestalo. Schopnost improvizovat si totiž musí osvojit všichni vojáci, neboť musí být připraveni na situaci, kdy jim bude některý z potřebných zdrojů chybět. Nechte se inspirovat a zkuste cvičně přemýšlet o nějakých alternativních řešeních možných problémů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práce v armádě často zahrnuje i improvizaci, popřípadě kreativitu při hledání řešení zadaného úkolu

Ruku v ruce s improvizací jde i přizpůsobení se nestandardní situaci. Pokud vojáci dostanou zadaný nějaký úkol, jejich vedení od nich očekává, že ho splní – fakt, jestli mají všechno potřebné vybavení a zdroje, nikoho nezajímá. Pokud se s takovou situací setkají i v civilu, málokdy ji nezvládnou a vy jen blednete závistí. Další důležitou dovedností je schopnost přijmout těžkosti, které určité situace přináší. Jste například unaveni všeprostupující byrokracií? Nerozčilujte se a akceptujte ji, uleví se vám.

Od svých kolegů dokáží vytěžit maximum

Aby vojáci plnili zadané úkoly v maximální výši, je důležité, aby se oprostili od vnímání sebe jako jednotlivce a přijali se v rámci celku skupiny. Na své „parťáky“ pak vojáci nedají dopustit a navzájem si kryjí záda za každé situace. Když přijdou do civilní firmy, rychle si takového člověka najdou i tam. Berte je za příklad a svého „parťáka“ si važte. S tím souvisí i další bod, kdy vojáci řeší i problémy nad rámec své práce, čímž svým kolegům někdy tzv. vytrhnou trn z paty. V civilu je dobré dělat totéž – nikdy nevíte, kdy pomoc svého kolegy budete potřebovat zase vy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci si v armádě navzájem pomáhají, protože ví, že dobrý parťák je k nezaplacení

Vojáci se rovněž naučili fungovat v situacích, které jsou potenciálně nebezpečné. Zvykli si, že čas od času ani jejich velitelé nevědí, jak jsou některé úkoly nuceni plnit. Podobná situace vás může potkat i v běžném životě – jen vojáci na ni budou lépe připravení. Ovšem asi nejdůležitější dovedností, kterou si vojáci z armády odnáší, je zachování si smyslu pro humor i v těžkých situacích. V armádě jim humor pomáhá zachovat zdravou mysl – a možná se budete divit, ale v civilu byste si měli udržovat humor ze stejného důvodu.

Potkali jste někdy vysloužilého vojáka, který měl popsané dovednosti?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články