Armáda vs námořnictvo: Vojáci a mariňáci se nedokáží navzájem ani cítit. Co za tím stojí?

Kdybyste se chtěli připojit k armádě USA, připravte se na tvrdé podmínky. Rivalita je na pořadu dne a nevyhne se nikomu. Zjistěte, proč panuje mezi i armádou a námořnictvem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitý stupeň rivality panuje snad v každém zaměstnání. Většinou se jedná o zdravou soutěž mezi kolegy, ovšem někdy se rivalita přetaví do neřešitelného problému. Naštěstí pro americkou armádu a námořnictvo platí ten první případ. I přes to, že se „nemohou ani cítit“, stále jsou „na stejné lodi“ a kdyby bylo potřeba, jeden za druhého se bez váhání postaví. Ovšem když dojde na jeden z následujících 6 případů, příslušníci americké armády se rozpálí doběla.

1. Nasazení na moři není náročnější

Americké námořnictvo je často vyzdvihováno pro své působení na širém moři a oceánu. A ačkoliv je americká 7. flotila – největší bojová formace amerického námořnictva – často spojována s tragédiemi, nasazení amerických vojáku v Iráku a Afghánistánu není o nic lepší. Minimálně jídlo mají příslušníci námořnictva chutnější – místo dobrého oběda dostávají američtí vojáci totiž jen prošlé bojové dávky potravy (v USA označované MRE).

iZdroj fotografie: Uživatel DVIDSHUB / Creative Commons / CC BY

2. Rčení „pít a klít jako námořník“ patří vojákům

Přestože američtí vojáci jsou ve svých výrazech a mluvě daleko expresivnější a dokáží vypít i o mnoho více alkoholu, je rčení „pít a klít jako námořník“ stále mimo jejich dosah. Američtí námořníci ho zdaleka nejsou schopni naplnit, ale je s nimi již tak pevně spjaté, že nikdo neuvažuje o jeho změně, ačkoliv by byla nasnadě.

3. Námořníci jsou pro vojáky jako duchové

Ačkoliv se jednotlivé složky Ozbrojených sil Spojených států amerických navzájem alespoň občas potkají, s vojáky a námořníky je to jiné. V případě, že námořník není zdravotník (anglicky tzv. corpsman) nebo člen Amerického námořního stavebního praporu (Marine Seabee), zůstávají takřka bez kontaktu jeden s druhým.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Seabees dostávají při nasazení lepší vybavení

Fakt, že členové Amerického námořního stavebního praporu dostávají během reálného nasazení lepší vybavení než američtí vojáci, nenechává nikoho chladným. Vojákům jsou totiž jako stavební materiál poskytnuty maximálně pytle s pískem. Od kvalitních nástrojů a certifikovaného materiálu se tudíž velmi liší.

5. Námořníci mohou pít alkohol bez výčitek

Během tzv. týdne flotily (lodě nedávno nasazené v zahraničních operacích kotví po dobu 1 týdne ve velkých městech) jsou jednotlivé posádky námořnictva pomalu uctívány, pokud zavítají do nějaké místní hospody. Ovšem v případě amerických vojáků se děje naprostý opak. V případě, že se některý z nich opije, celá jejich jednotka je předvolána na hlášení, proč „řídil nováček služební vozidlo opilý mimo své stanoviště?“

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Vojáci je považují za „vodní taxi“

Přestože američtí námořníci mají pro fungování celku důležitou úlohu, vojáci je vnímají pouze jako jakési taxi pro „mariňáky“ (vojáky námořní pěchoty). Sami je k jakémusi přepravnímu účelu nevyužívají, protože preferují americké letectvo. Navíc zdůrazňují, že na palebné síle americké námořní flotily není nic zvláštního. Znáte nějaké další důvody rivality mezi jednotlivými složkami Ozbrojených sil Spojených států amerických?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články