Strakoničtí vojáci trénují na misi v Litvě. Cvičí především střelbu z raketových kompletů

Dobrá připravenost je na zahraniční misi nutností. Strakoničtí protiletadlovci proto tvrdě trénují. Začátkem října se zúčastnili výcviku ve Vojenském újezdu Boletice.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Výjezd na zahraniční misi je pro většinu vojáků otázka prestiže. Ačkoliv půlroční pobyt v zahraničí, jemuž předchází stejně dlouhý intenzivní výcvik, znamená pro většinu rodin opravdovou zátěžovou zkoušku, stále je o zahraniční mise velký zájem. Začátkem října cvičili ve Vojenském újezdu Boletice strakoničtí protiletadlovci, kteří na zahraniční misi do Litvy odjedou začátkem příštího roku. Do té doby je ovšem čeká ještě spousta práce.

Cvičení se soustředilo na několik hlavních bodů

Uskutečněné cvičení mělo několik hlavních cílů. Jednak mělo prověřit schopnosti štábu velet svým jednotkám, jednak se zaměřilo na trénink střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70 a reakcí na nečekané situace. Celé bojové střelby probíhaly dle metodiky NATO TACEVAL, která (když jí vojáci dosáhnou) certifikuje, že ti, kteří jí prošli, jsou schopni plnit úkoly pod velením NATO a zvládnou spolupracovat s ostatními aliančními jednotkami.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Kromě sestřelování nepřátelských vzdušných cílů cvičili strakoničtí vojáci i schopnost řešit situace, které mohou nastat během nasazení v zahraniční operaci. Tyto situace řešili za využití stálých operačních postupů. Stálé operační postupy představují jakýsi základní mustr, kterým se vojáci mohou / měli by řídit v různých situacích a při různých incidentech. Zajistí jim rychlejší reakční dobu a zpravidla i efektivněji zvládnutou situaci.

Řada vojáků se mise zúčastní poprvé

Do Litvy se chystá řada vojáků, kteří se zahraniční mise zúčastní poprvé. Výjimkou proto nejsou pocity nejistoty či obavy z toho, aby získané zkušenosti na půlroční výjezd stačily. Někteří z vojáků se nejvíce obávají počasí, které je během nasazení klíčové. Výcviky jsou mj. proto naplánované tak, aby zahrnuly co nejvíce možných variant teplotních a světelných podmínek – tedy teplo i chlad, déšť, mrazivou noc apod.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Takřka všichni vojáci a vojákyně, kteří do mise vyrazí, si od ní slibují nabytí nových zkušeností. Jakkoliv přesné mohou být uměle vytvořené podmínky na cvičišti, praktické zkušenosti nabyté přímo v terénu nenahradí. Důležitá je ovšem i kooperace jednotlivých vojáků mezi sebou. Ačkoliv by někomu mohlo připadat nepatřičné, že se do armády hlásí a dostávají i ženy, nesmí to být na týmové spolupráci znát. Ve strakonickém útvaru nicméně genderové problémy nepozorují a i ženy se zde cítí dobře.

Zvládli byste kvůli misi půlroční odloučení od své rodiny?

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Petr Popelka

Zobrazit další články