Video: Ukrajinci mají sovětský kulomet 12,7 mm přestavěný na „vlastní verzi“ Dushka, slouží třeba při obraně zákopů

Ze starého a silného kulometu udělali Ukrajinci velmi účinnou zbraň. Snížili její zpětný ráz a upravili ji tak, že střelec může lépe mířit a zůstávat více skrytý.

Střelba z DShK na trojnožce i Zdroj fotografie: Adriana M. Diaz-Brown / Creative Commons / CC0
                   

Ještě před druhou světovou válkou vyvinul Sovětský svaz těžký kulomet známý pod označením „DShK“ ráže 12,7 milimetrů, a podobně jako americký Browning M2 se ukázal jako velice silným a nadčasovým. I proto je využíván dodnes, ačkoliv má některé nedostatky související třeba s jeho vysokou hmotností. Ukrajinští vojáci ale staré kulomety dokázali upravit a vytvořit z nich o něco lepší zbraně, kterým mají přezdívat „Dushka“ (někteří tak ale nazývají i starou verzi).

DShK vytvořila dvojice slavných konstruktérů

Kulomet DShK začal v SSSR vznikat na přelomu 20. a 30. let 20. století, a nakonec se na něm podíleli dva známí konstruktéři – V. Děgťarjov a G. Špagin (druhý z nich je také „otcem“ legendy PPŠ-41 Špagin). Do výzbroje Rudé armády byl zaveden v roce 1938, a později byl licenčně vyráběn i v jiných zemích než v Sovětském svazu. Jednalo se přitom celosvětově o jeden ze dvou kulometů ráže 12,7 mm zavedených do výzbroje před 2. světovou válkou; druhým byl americký M2 Browning. Většinou sloužil na různých vozidlech jako protiletadlový kulomet.

Samotná zbraň váží 34 kilogramů a v pěchotní verzi byla navíc používána na kolečkách s ochranným štítem a stabilizátory, čímž její hmotnost dosahovala až 157 kilogramů; eventuálně ji ale vojáci montovali i na velmi pevné trojnožky. Na manipulaci tedy „nic moc“, pročež se ho Ukrajinci pokusili odlehčit tak, aby byl více mobilní, i když se zbraní jako takovou samozřejmě nic udělat nemohli. Jejich verze Dushka vypadá jako přerostlý lehký kulomet, přičemž nemá kolečka, štít ani trojnožku, ale jenom dvojnožku, a navíc z ní lze střílet v leže.

Zpětný ráz mírní obří kompenzátor

Náboje 12,7 x 108 milimetrů mají velikou sílu a spolu s kadencí 600 ran za minutu znamenají, že má zbraň velký zpětný ráz. S tím si ukrajinští konstruktéři poradili instalací opravdu velkého kompenzátoru zpětného rázu na hlaveň, takže je kulomet ve výsledku mnohem klidnější. Obměněn byl nicméně i druhý konec zbraně, který je tvořen velkou ramenní opěrkou a pistolovou rukojetí se spouští.

Upravenou zbraň mohou vojáci využívat v zákopech mnohem snáze a v případě potřeby ji i relativně snadno přenést, ačkoliv stále vyžaduje dvoučlennou obsluhu. Kulomet nejspíše neposlouží proti dronům, které umí shazovat velmi přesné granáty i do zákopu, ale proti pěchotě nebo některým slaběji obrněným vozidlům musí být nesmírně silný. Jeho střely jsou účinné na vzdálenost až 2 kilometrů a určitě je nedokáže zastavit žádná balistické ochrana, a pravděpodobně ani pancíř starého sovětského transportéru.

Ukrajinci upravený kulomet Dushka

Jak účinný může být upravený kulomet DShK?

Zdroj: ForcesNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru