5 raritních zvířat, která sloužila ve válce jako vojenská posila. Od slonů až po prasata

Psi, sloni nebo i prasata dělala ve válce společnost vojákům, některá dokonce upozorňovala na blížící se nepřátele.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Rare Historical Photos
                   

I zvířata našla své uplatnění ve válce. Některá sloužila jen jako maskot nebo mazlíček jednotky, jiná zachraňovala, pomáhala a varovala před nepřítelem. Vědci zjistili, že zvířata mohou vycítit ohrožení a posádku včas varovat. Mají zvláštní smysl poznat zemětřesení, silný čich a sluch. Dosah sluchu u lidí je 20Hz až 20 000Hz u psů je rozsah sluchu mezi 40Hz až 60 000Hz.

Pes Bamse

Byl bernardýn, který se stal maskotem svobodných norských sil, během druhé světové války. Bernardýni byli původně chováni pro záchranu lidí v horách především pak v Alpách. Kapitán velrybářské lodi Erling Hafto, koupil Bamse v Oslu v roce 1937, aby mu dělal společnost na lodi. Jméno Bamse je v překladu medvídek. Haftova loď byla povolána do norského námořnictva, kde sloužila jako hlídková loď.

Byl to pes záchranář. Proslavil se tím, že rozvracel rvačky mezi posádkou. Dokonce zachránil nadporučíka, který byl napaden útočníkem s nožem. Do muže strčil a shodil ho přes palubu do moře. Pak také zachránil člena posádky, který spadl do vody, skočil za ním a vytáhl ho na břeh.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dostal důležitý úkol, hlídal posádku která měla zákaz vycházení, nebo také vodil členy posádky zpátky na palubu když se zapomněli v baru, za obojkem měl umístěnou jízdenku na autobus a vyzvedával je.

Během války se stal velmi známým. Po celém Norsku se prodávaly Vánoční i Velikonoční pohledy s jeho obrázkem, dokonce se objevily i čepice s nášivkou Bamse. Zemřel na srdeční selhání a jako řádnému členovi spojených sil mu byl uspořádán plnohodnotný vojenský pohřeb, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Fenka Judy

Judy se narodila v Šanghaji v roce 1936. Na podzim téhož roku se stala členem a maskotem posádky HMS Gnatu. Zvířata jako členové posádky měla velmi důležitou funkci po celém světě. Judy byla známá tím, že dávala vědět, když se blížila japonská letadla, slyšela je dříve než je zaznamenala posádka a ta se mohla včas připravit na protiútok.

iZdroj fotografie: Unspalsh

Pes Theo

Theo byl kokršpaněl, narodil se v roce 2009 a po výcviku byl přidělen psovodovi desátníku Liamu Taskerovi. Theo byl vycvičen na hledání bomb pro 1. psí pluk britské armády. Byl to třetí pes, kterého Liem dostal na starost, protože ti předešlí nebyli schopni plnit své povinnosti. Tasker a Theo byli vysláni na svoji první společnou misi v Afganistanu. 1. března se dostali pod těžkou palbu nepřátel a Taskera zabil odstřelovač.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vojáci psa zachránili a chtěli ho vzít zpět na základnu, ale cestou měl záchvat a zemřel. Údajně zemřel na stres z útoku a ze smrti svého psovoda. Skvělý tým Tasker a Theo dokázali za pět měsíců služby najít 14 bomb, což se podařilo málokterému týmu. Těla byla repatriována a Theovi byla posmrtně udělena Dickinova medaile.

Slon Lin Wang

Asijský slon, který sloužil v čínských expedičních silách během japonské a druhé světové války. Většinu svého života strávil v Tchaj–vanské Zoo a v Tchaj–peji, říkali mu děda Lin Wang. Zpočátku sloužil japonským silám, kde nosil zásoby a tahal munici pro dělostřelectvo. Po tažení v japonském táboře byl zajat čínskými silami, spolu s dalšími dvanácti slony. Ty je pak používali pro stejné účely.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když válka skončila vzal generál Sun Li–jen tři slony s sebou, jeden cestou zemřel. Lin Wang byl jediným přeživším slonem, který v armádě sloužil. V roce 1952 byl převezen do Tchaj–peje, kde našel svou pečovatelku Malan. Zemřel 26. února 2003 ve věku 86 let. Lin Wang byl významný a slavný, jeho zádušní mše trvaly několik týdnů a zúčastnilo se na tisíce lidí.

Na jeho počest mu byla v Zoo postavena socha v životní velikosti a starosta města mu po smrti udělil vyznamenání čestného občana Tchaj-peje.

Prase Tirpitz

Prase, které původně chovali němečtí námořníci na maso. Britské námořnictvo ho zajalo z německého křižníku Dresden během bitvy na Falklandských ostrovech. Britský lehký křižník HMS Glasgow a HMS Kent lokalizovali německou loď poblíž ostrova Mas Tierra.

iZdroj fotografie: Pixabay

Němci, ale nechtěli být zajati, a proto potopili svou vlastní loď dříve, než se k nim Britské námořní síly dostaly. Tirpitz zůstal sám na opuštěné palubě, dostal se do vody a doplaval až k britským lodím, které ho zachránily. Posádka ho adoptovala a udělala z něj maskota lodi. Následně bylo pojmenováno Tirpitz po Alfrédu fon Tirpitzovi, německém admirálovi a ministru zahraničí.

Prase zůstalo na lodi rok, poté bylo na chvíli umístěno do karantény. Poddůstojníkovi, který ho zachránil, bylo pak dovoleno se Tirpitze ujmout a adoptovat ho. Po zbytek své kariéry sloužil na Whale Islandu. Když válka skončila, byl Tirpitz vydražen v aukci na maso. Jednalo se o charitativní aukci, kterou pořádal Britský Červený kříž a vybrali 1785 liber. Vycpaná hlava Tirpitze byla darována do Císařského válečného muzea v Anglii.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články