7 úžasných pilotů, kteří se během 2. světové války stali legendami a stačil jim k tomu jeden den

Stát se během války leteckým esem je samo o sobě úspěch, a takových pilotů je málo. Sedmi z nich se to však povedlo během jednoho dne.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Titul letecké eso nezíská kdekdo. Takoví piloti jsou vzácní a zpravidla se z nich stávají legendy. Musí mít dostatek zkušeností a schopností, aby byli schopni ovládat letoun a zároveň sestřelit 5 nepřátelských letounů, aniž by v akci sami zemřeli. V rámci všech pilotů, kteří toto dokázali, existuje nicméně ještě legendárnější skupina pilotů. Jsou to ti, kteří 5 nepřátel sestřelili během jediného dne, anebo dokonce během jednoho letu.

1. Nadporučík James Swett

Tento pilot 7. dubna 1943 vzlétl proti japonským stíhačkám poblíž Šalamounových ostrovů. Jeho čtyřčlenná letka se dostala do kontaktu s 15 japonskými bombardéry, z nichž Swett 7 sestřelil (4 dokonce během jednoho náletu). Do konce války pak sestřelil dalších 8 letounů.

iZdroj fotografie: Unsplash

2. Nadporučík Jefferson DeBlanc

31. ledna 1943 během bojů u Šalamounových ostrovů doprovázel DeBlanc skupinu střemhlavých bombardérů útočících na japonské lodě. Během toho je se svoji letkou bránil proti roji japonských letounů „Zero“. Následně byl odvolán na pomoc nízkoletícím bombardérům bojujícím proti japonským hydroplánům. Po sestřelení tří z nich byl nucen vrátit se zpět na základnu kvůli nedostatku paliva, ale byl napaden dalšími dvěma japonskými stíhači, které ještě před vyskočením z letadla stihl sestřelit.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Plukovník Clive Caldwell

Plukovník Clive Caldwell je do historie zapsán jako největší eso v historii australského královského letectva. 5. prosince 1941 v Africe se svoji letkou narazil na skupinu německých bombardérů. Během boje jich sestřelil celkem 5. Během 2. světové války mu bylo připsáno celkem 28,5 setřelů.

iZdroj fotografie: Unsplash

4. Nadporučík Edward O´Hare

Pár měsíců po útoku na Pearl Harbor, 20. února 1942, zaútočili japonské bombardéry na USS Lexington. Jedna letka letounů F4F Wildcat pronásledovala první vlnu útoku a O’Hare pouze se svým parťákem (wingman) zůstal proti druhé vlně útoku. Parťákovi se ale zasekla zbraň, a tak proti 8 bombardérům zůstal sám. Údajně jich sestřelil 6, započítáno mu bylo 5 sestřelů. Zemřel v roce 1943 při obraně letadlové lodi.

iZdroj fotografie: Unsplash

5. Kapitán Nicholas Cooke a desátník Albert Lippett

V květnu 1940 během evakuace Dunkirku byl kapitán Cooke spolu se svým střelcem Lippettem vyslán, aby bránil pláže kvůli evakuaci. 29. května během několika letů sestřelili celkem 8 letounů a u dvou si zapsali asistenci. O pouhé dva dny později zmizeli i se svým letounem nad Lamanšským průplavem.

iZdroj fotografie: Unsplash
Defiant Fighter

6. Poručík Frank Luke

Poručík Frank Luke měl během 1. světové války pověst likvidátora balónů. 18 září 1918 sestřelil 2 balóny, následně sestřelil 2 bojové letouny, a nakonec sestřelil průzkumný letoun, když se vracel zpět na základnu. Jen během roku 1918 sestřelil celkem 14 balónů a 4 letouny.

iZdroj fotografie: Unsplash

7. Kapitán Stanley Vejtasa

S 10,5 potvrzenými sestřely se řadí, jako jeden z mála, mezi dvojitá esa. Statutu esa dosáhl 26. října 1942, kdy během obrany letadlové lodi sestřelil 2 japonské střemhlavé bombardéry a následně přerušil útok torpédy tím, že sestřelil dalších 5 letounů. Avšak za svou kariéru byl spíš znám pro pilotování střemhlavých bombardérů, v nichž zničil 5 plavidel a dalších 7 poškodil.

iZdroj fotografie: Unsplash
Grumman F4F Wildcat

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články