Američané plánovali bombardovat japonská města s pomocí živých netopýrů. Jaderné bomby ale nakonec zvítězily

Během válečné historie lidé přišli s řadou bizarních nápadů jak bojovat s nepřítelem. Většina byla rychle zamítnuta, ale o některých se vážně uvažovalo.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Když v prosinci 1941 Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor, začali Američané přemýšlet o odvetě. Jejich možnosti byli v té době velmi omezené, proto byl prostor i pro šíleně znějící nápady. S jedním takovým na začátku roku 1942 přišel zubař z Irwinu v Pensylvánii Lytle S. Adams. Chtěl použít netopýry s připevněnou hořlavinou k zapálení dřevěných japonských měst.

Netopýr unese těžký náklad

Vzpomněl si totiž na své zkušenosti s netopýry, o kterých věděl, že jsou schopní unést relativně těžký náklad vzhledem ke své hmotnosti. Domníval se, že kdyby se před úsvitem netopýři s připevněnou zápalnou bombu vypustili nad japonským městem, hledali by na den úkryt v podkoroví japonských dřevěných domů. Přes den by hořlavé bomby vzplály a domy zapálily.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Podivných nápadů vznikalo spoustu a vojáci je většinou hned zamítali. Ovšem Adams byl dobrý přítel manželky amerického prezidenta Eleanor Rooseveltové. Takže projekt nakonec schválil i sám prezident. Armáda se rozhodla využít mexické netopýry tadaridy guánové. Ti mohli nést jen malou nálož. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, byl ji na ně přilepit. Uvažovalo se, co dát do malé bomby za hořlavinu. Nakonec zvítězil napalm.

Letadlo by svrhlo pumu plnou netopýrů

Velkým problémem bylo jak netopýry na místo dostat. Nakonec byla vytvořena schránka o rozměrech 1,5 x 0,75 metru. Do ní se vešla asi tisícovka netopýrů. Schránku mělo letadlo shodit nad městem na padáku asi z výšky 1200 metrů. Když začala armáda nápad testovat, nešlo to příliš dobře. Netopýří bomby 15. května 1943 zapálily stodolu a generálský vůz na armádním letišti Carlsbad.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Projekt později přešel na námořnictvo a to ho nakonec přenechalo námořní pěchotě. Ačkoli se na něj utratilo spoustu peněz, stále nebyl hotový. Odhadovalo se, že funkční bude v polovině roku 1945. Ovšem v té době USA dokončily vývoj jaderné bomby a dvě z nich nakonec na Japonsko svrhly. Netopýří bomby se vzápětí ukázaly jako zbytečné a Japonsko navíc kapitulovalo.

O jakých bizarních válečných projektech jste slyšeli?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články