Americký námořník hrál za vietnamské války úplného blbce, aby napálil věznitele. Neuvěřitelný příběh plný překvapení

Zajetí nebývá cesta růžovou zahradou. Zvláště během války ve Vietnamu.

i Zdroj fotografie: US Navy / Creative Commons / Public domain
                   

Válka píše někdy neuvěřitelné příběhy lidské odvahy a inteligence. Příběh Douglase Brenta Hegdahla III vypadá jako by si jej vymyslel a sepsal Jaroslav Hašek. Stal se však téměř půl století po smrti našeho klasika, na druhé straně planety a v jiné válce.

Přes palubu

Douglas Brent Hegdahl III se narodil 3. září 1946 v městečku Clark v Jižní Dakotě. Po maturitě v roce 1966 se přihlásil k námořnictvu. Po výcviku byl přiřazen na křižník USS Canberra, který sloužil u vietnamských břehů. Dne 6. dubna 1967 loď ostřelovala nepřátelské pobřeží v Tonkinském zálivu. Při jednom z výstřelů z 200 milimetrových děl lodi tlaková vlna smetla přes palubu i neopatrného Hegdahla.

Než byl zachráněn kambodžskými rybáři, strávil mladý námořník více než 12 hodin ve vlnách Jihočínského moře. Na palubě USS Canberra po něm nikdo nepátral, kamarádi si mysleli, že se Doug vůbec nenalodil, a tak jej kryli. Teprve po dvou dnech zjistil jeho velící důstojník, že mu chybí podřízený. Pátrací akci nevyhlásil. Na ni už prý bylo pozdě.

V rukách nepřítele

Doug mezitím zažíval muka. Kambodžané předali amerického námořníka Severovietnamcům. Ti Dougově historce o smetení z lodě tlakovou vlnou nechtěli uvěřit. Přeci není nikdo tak hloupý. Podezřívali Hegdahla, že je nepřátelský agent nebo člen záškodnického komanda, a krutě ho tloukli a mučili.

Doug však vymyslel, jak své trýznitele přechytračit. Začal skutečně hrát, že nemá všech pět pohromadě. Tvrdil, že je z farmářské rodiny a že na lodi dělal jen podřadné práce, protože byl příliš hloupý na něco složitějšího.

Když mu soudruzi nabídli spolupráci na propagandě, Doug ochotně souhlasil. Vietnamci uvěřili, že v něm našli nového soudruha. Problém byl v tom, že jako farmářský synek neuměl číst a psát. Severovietnamci se jej rozhodli seznámit s výdobytky socialismu. Přidělili k němu soudruha, který jej měl naučit číst a psát. I přes intenzivní pokusy se ke znechucení věznitelů Doug projevil jako naprosto tupý a nevzdělatelný.

V Hanojském Hiltonu

Od svých věznitelů dostal Doug přátelskou přezdívku „Blbeček“ a byl přemístěn do nechvalně proslulého zajateckého tábora uprostřed Hanoji ironicky přezdívaného jako „Hanojský Hilton“. Podmínky zde byly strašlivé. Váleční zajatci byli drženi v řetězech, mučeni, a dostávali jen minimum jídla.

iZdroj fotografie: US Navy / Creative Commons / Public domain

Ale to ne nebyl Dougův případ! Vzhledem k jeho roli „Blbečka“ si jej stráže oblíbili a mladík mohl bloudit po táboře prakticky bez dozoru. To využil k tomu, že do nádrží pěti náklaďáků nasypal prach a poškodil jim tak motory. Dougovi se také podařilo Severovietnamce přesvědčit, že špatně vidí a potřebuje brýle. Ti jej vzali do centra Hanoje k optikovi. Doug si cestu zapamatoval a později dokázal identifikovat místo, kde jsou Američané drženi.   

Starý McDonald farmu měl

Spoluvězeň, kapitán Joseph Crecca, dostal nápad. Americká vláda nebyla informována o počtu a identitě zajatců. Bylo potřeba dát nejen vládě, ale především rodinám zadržených vědět o tom, kdo je v Severním Vietnamu držen. To se stalo Dougovým úkolem.

Jak to měl však „analfabet neschopný se naučit číst a psát“ udělat? Prostě! Doug se musel naučit všech 256 jmen zajatců! A nejen jména, ale i data a místo zajetí, vojenské číslo, číslo sociální pojistky, a pro potvrzení informace i jména dětí nebo rodinných mazlíčků. K zapamatování použili vězni populární dětskou písničku o farmáři McDonaldovi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dne 5. srpna 1969 se Severovietnamci jako gesto „dobré vůle“ rozhodli propustit zajatce. Ti ovšem na oplátku měli podepsat propagandistický pamflet. To vězni odmítli. Výjimkou, které naopak v jejich konání zajatci podpořili, byli tři vojáci. U dvou byl jejich zdravotní stav natolik vážný, že už by další věznění nevydrželi, a Doug, který nesl důležité informace.

„Blbeček“ Douglas Brent Hegdahl III skutečně dokázal předat informace naprosto bez chyby. Roku 1970 se zúčastnil mírových jednání v Paříži a konfrontoval Severovietnamce s jejich chováním k zajatcům. Doug se vrátil do činné služby a stal se instruktorem chování v zajetí na námořní základně v San Diegu. Do výslužby odešel jako námořní poddůstojník 2. třídy. Seznam zajatých si pamatuje do dnešních dnů.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články