Americký škuner v mnohahodinové bitvě doslova udolal mnohem větší francouzskou korzárskou loď

Nezávislost si musely Spojené státy vybojovat nejen na souši. Krátce po jejich vzniku potřebovaly námořnictvo a další služby, které by se staraly o hladinu oceánů.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Historické námořní bitvy 18. století jsou známé hlavně mezi Angličany, Francouzi nebo některými dalšími námořními mocnostmi. Mezi ně Spojené státy krátce po svém vzniku nepatřily, avšak své válečné loďstvo budovaly také. Trochu stranou pak stála služba nazývaná Revenue Marine, což je obdoba dnešní Pobřežní stráže. V té době se starala nejen o pobřeží, ale i výběr cel, honila piráty a korzáry. V tom se vyznamenal hlavně škuner USS Pickering.

Francouzi se nelíbily obchody s Anglií

Stejně jako u ostatních plavidel Revenue Marine se jednalo o nevelkou plachetní loď, ale byla rychlá a měla malý ponor, aby se dokázala pohybovat u pobřeží. Pickering se vyznamenal 18. října 1799, kdy přemohl mnohem větší francouzskou korzárskou loď L’Egypte Conquise, tehdy spadal pod americké námořnictvo. Střet byl součástí kvaziválky mezi Spojenými státy a Francouzi, kterým vadil obchod mezi USA a Velkou Británií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Škuner

V době střetu byl kapitánem škuneru Benjamin Hill. Nejprve sloužil na lodi jako mladší důstojník a mohl se učit od věhlasných kapitánů Jonathana Chapmana a Edwarda Prebleho. Když převzal velení, škuner během krátké doby zajal pět francouzských plavidel.

Francouze to dopálilo a tak se ho vydala ulovit korzárská loď. Byla vyzbrojena 14 devítiliberními a 4 šestiliberními děly. Její posílená posádka čítala 250 mužů. Na palubě Pickeringu jich bylo pouze 70 a loď měla jen 14 mnohem menších čtyřliberních děl.

Posádky si daly hodinovou pauzu

O tom, jak bitva probíhala, jsou kusé informace, protože deníky Pickeringu se později potopily i s lodí. Podle nich po sobě obě lodě začaly střílet a střet trval plných devět hodin. Kapitán Hill využíval rychlosti a znalosti své lodi, snažil se na francouzského korzára udělat nájezd a rychle ustoupit z dosahu jeho větších děl. Po pěti hodinách kapitáni dokonce na hodinu vyhlásili příměří, aby mohli pohřbít mrtvé, ošetřit raněné a nasytit zbylé mužstvo.

Zveřejnil(a) Cowpens National Battlefield dne Čtvrtek 21. října 2021

Po hodině se bitva rozpoutala znovu. Po třech hodinách neustálých nájezdů byla francouzská loď doslova zdecimovaná a mnohem menšímu americkému plavidlu se raději vzdala. Vítězství se stalo senzací, posádka škuneru a její kapitán byli oslavováni tiskem. V červnu následujícího roku dostal Pickering rozkaz připojit se k flotile na Guadeloupe. Nikdy ale k cíli nedoplul. Předpokládá se, že se s celou posádkou potopil v bouři.

Jak je možné, že menší a slaběji vyzbrojená loď vyhraje střet na moři?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články