Během testů jaderných zbraní Američané použili stovky prasat v uniformách. Detaily jsou jen pro otrlé

Při testování jaderných zbraních bylo nutné zjistit, jaké budou mít dopady na člověka. Lidé se samozřejmě nepoužívali, nahradila je prasata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokusy na zvířatech jsou něco, co člověka příliš nepřekvapí. Ačkoli ochránci zvířat se je snaží omezit, případně zakázat, stejně zůstávají nedílnou součástí mnoha vědeckých výzkumů. Používají se ve farmacii, kosmetice i jinde. Trochu méně známou, ale pochopitelnou oblastí podobných výzkumů, byly i jaderné zbraně. K testování v USA používali prasata.

Plemeno s kůží podobné lidské

Konkrétně si vybrali plemeno Chester White. Vepři doplatili na to, že jejich kůže se nejvíce podobá té lidské. Pro zjištění toho, co se při jaderné explozi nějaké síly stane s lidským tělem a jak se budou účinky lišit podle vzdálenosti, byli prostě ideální. Na pokusy doplatily stovky prasat. Je jasné, že to pro ně bylo fatální, z některých opravdu ani nic nezbylo.

iZdroj fotografie: Keystone International / Creative Commons / CC BY

Prasata byla použita třeba při sérii 11 nukleárních výbuchů při operaci nazvané Upshot-Knothole. Například 25. května 1953 na jaderné střelnici v Nevadě proběhl pokus nazvaný Grable. Explodovala nálož o síle 15 kilotun vystřelená z děla. Byli zde nejen vojáci, ale mnohem blíže k výbuchu i 111 vepřů. Byli oblečeni do různých oděvů, a to od látkových až po ohnivzdorné.

iZdroj fotografie: Public Domain

Rozmístěni do různých vzdáleností

Celkem bylo při všech pokusech použito více než 700 vepřů. V červnu roku 1957 při zkušebním výbuchu Priscilla jich vojáci rozmístili 78. I v tomto případě se jednalo o testy různých uniforem. Podle dostupných údajů byla prasata umístěna ve vzdálenosti 1 755 až 3 651 metrů od epicentra výbuchu. Test byl proveden z balonu a měl sílu 37 kilotun.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výbuch byl opakovaně odložen kvůli nepřízni počasí. Existují zprávy o tom, že některá prasata díky vydatnému krmení značně přibrala na hmotnosti. Podle některých tvrzení proto na ně museli nechat ušít nové speciální uniformy, některé dokonce s důstojnickými nebo generálskými insigniemi. Jiné záznamy říkají, že vypasení vepři si zachránili život a museli být nahrazeni hubenějšími. I když se nám postup dnes líbit nemusí, v možné válce jsou hranice velmi posunuté.

Zdroj: Atmospheric Nuclear Weapons Testing

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články