„Podporovat válečné úsilí a morálku můžu i jinak, než na frontě“, řekl slavný zpěvák

Bing Crosby je známý jako hlas Vánoc, ale byl to také patriotický Američan. Když během 2. světové války nemohl sloužit, podporoval válečné úsilí.

i Zdroj fotografie: El Daniel Santiago / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Gene Lester / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: US Navy / Public Domain
i Zdroj fotorafie: Autor neznámý / Public Domain
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Po japonském útoku na Pearl Harbor americká vláda rozhodla, že všichni vojenské služby schopní muži od 20 do 44 let se musí zaregistrovat, aby mohli být postupně podle potřeby povoláváni do armády. Slavný zpěvák Bing Crosby své jméno do evidence potencionálních branců také přidal, ale bylo mu jasné, že jestli na něj přijde řada, pravděpodobně bude na samém konci kvůli svému věku (38). Rok po útoku na Pearl Harbor nastavila vláda registraci jen do 38 let a zpěvák ze seznamu vypadl. Proto se rozhodl podpořit domácí válečné úsilí.

Snažil se ze všech sil přispět válečnému úsilí

Crosby začal 29. ledna 1942. Poté, co obdržel zprávu od generála Douglase MacArthura, vysílal krátkovlnně svou show Kraft Music Hall pro americké síly bojujících u Corregidoru na Filipínách. Aby projevil své uznání, zahájil set představení The Caissons Go Rolling Along. Poněkud nečekaná výhra pro morálku amerických vojáků přišla s vydáním písně Irvinga Berlina, White Christmas.

Hollywood Victory Caravan iZdroj fotografie: Gene Lester / Public Domain

Crosby odehrál skladbu živě 17 dní po útoku na Pearl Harbor, ta zněla u vojáků a jejich rodin. Během turné s USO zpíval píseň pro tisíce vojáků, kteří přišli o život během bitvy v Ardénách. Když prezident Franklin Roosevelt vyzval Hollywood, aby se podílel na válečném úsilí, Crosby se spojil s některými z jeho nejlepších, a to s Carey Grant, Desi Arnaz, Olivia de Havilland a další pro Hollywood Victory Caravan. Tato estráda putovala po celé zemi na podporu Army and Navy Relief Society a vybrala přes 700 tisíc dolarů.

< > Oscarem oceněný Bing Crosby je legendou TCM „Summer Under the Stars“, která se slaví ve středu. Mezi filmy Der Bingle…

Zveřejnil(a) Klasický Hollywood | Los Angeles Times dne Středa 3. srpna 2016

V posledních letech byly objeveny dopisy, které Crosby psal a dostával od amerických vojáků během války. Dopisy vyjadřovaly svou podporu a díky za to, že v tak těžké době všem dával naději. Celkem Crosby strávil 25 týdnů na turné s USO a bavil vojáky v Británii, Belgii nebo ve Francii. Jeho úsilí celkově vyústilo v prodej válečných dluhopisů v hodnotě milionů dolarů.

Pomohl vytvořit rozhlasovou službu ozbrojených sil

26. května 1942 vytvořilo ministerstvo války Rádiovou službu ozbrojených sil, aby pobavila americké síly v zámoří. Crosby se dobrovolně zapojil a během několika dní zaznamenal hostující spot v show Command Performance, ta byla první z mnoha. Celkem se objevil ve více než 70 rozhlasových pořadech pro službu, včetně 30 spotů Command Perormance, třináctkrát na Mail Call, alespoň pětkrát nalistu písní, devatenáctkrát na GI Journal a minimálně na dvou jubilejních představení.

Bing Crosby iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Nechal si také přepsat na disky svou pravidelnou show Kraft Music Hall a objevil se v pořadu Personal Album a Front Line Theatre. Průzkum provedený na konci války ukázal, že američtí vojáci věřili, že Crosby udělal pro zvýšení morálky vojáků nejvíce, když předčil komika a herce Boba Hopea, Franklina Roosevelta a velitele spojeneckých sil Dwighta D. Eisenhowera.

Jaký máte názor na činy Crosbyho vy?

Nejlepší z Crosbyho hitů, které zpříjemňovaly chvíle nejenom vojákům.

Zdroj: Warhistoryonline

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články