Bitva u Verdunu patřila mezi nejkrvavější z celé 1. světové války. Němci v ní zabrali pevnost bez jediného výstřelu

Bitva u Verdunu patří mezi jednu z nejbrutálnějších a nejděsivějších částí první světové války. Existují ale fakta a informace, které o tomto masakru možná nevíte.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Každá bitva nebo válka se na jednotlivých zemích i jejích obyvatelích vždy nehezky podepíše. Jinak tomu nebylo ani za doby, kdy proti sobě povstaly země a národy během první světové války. Ta měla velmi brutální a dlouhý průběh, který pro svět znamenal mnoho ztrát na životech, obydlích, zásobách, a také na víře a bratrství mezi lidmi. Jednou z nejhorších částí této války byla bitva u Verdunu, která si vyžádala řadu obětí.

Verdunský mlýnek na maso, aneb vyhlazení francouzských linií

Každá z válek vyžaduje oběti, jenže bitva u Verdunu měla být od samotného začátku doslova vyhlazovací (genocidní) a pro francouzskou armádu konečná. Německý generál Erich von Falkenhayn svou strategii plánoval tak, aby byla bitva pro Francouze co největší pastí, a Německo bylo ve všech směrech zvýhodněno. Tím by se totiž značně změnila celá situace války na západní frontě, z níž se stala postupem času zákopová.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč probíhala bitva zrovna u Verdunu?

Výběr konkrétního místa útoku byl pro německou armádu velmi důležitý a generál Falkenhayn tento krok pečlivě zvážil. Jednalo se totiž o strategické obranné pásmo Francie, u něhož se nepředpokládalo, že by se někdo odvážil k útoku. Propracovaná síť německých špionů ale zjistila, že díky tomuto předpokladu Francouzi omezili podíly sil, které v zákopové válce raději převedli tam, kde bylo více potřeba, a Verdun se tak stal druhořadým.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším důvodem pro výběr Verdunu byl úder na samotný francouzský národ, neboť se jednalo o velmi významnou oblast z hlediska politických dějin. Ve francouzsko-pruské válce zvládlo město odolávat a padlo jako úplně poslední. Byla zde také podepsána Verdunská smlouva, která rozdělila Franskou říši a vytvořila základ pro to, co je dnes Německem. Pro obě strany tak měl Verdun svůj vlastní význam a pro Francouze by dobytí tohoto města znamenalo velký morální pokles, který by mohl značně ovlivnit průběh války.

Dlouhé ostřelování, které mělo překvapivý výsledek

Když 21. února 1916 Německo zaútočilo, trvala střelba dlouhých 7 hodin, po nichž v celém okolí nebylo vidět ani na dálku několika metrů. Spokojení Němci si mysleli, že mají již téměř vyhráno, jenže opak byl pravdou. Další německý útok dokázala francouzská armáda vykrýt a uštědřit mu tak pořádné ztráty.

iZdroj fotografie: Unsplash

Velkým překvapením však pro všechny bylo dobytí pevnosti Douaumont, což byla jedna z nejdůležitějších pevností Verdunu. Bohužel zde však kvůli stahování sil zůstalo pouze 67 mužů, kteří byli pro německou armádu snadným cílem. Všichni byli přitom zajati a pevnost obsazena bez jediného výstřelu. Němci tak mohli oslavovat první velký úspěch bitvy, zatímco se Francie chystala na protiútok.

Bitva skončila nerozhodně, ale s velkými ztrátami

Přestože tato bitva skončila relativně nerozhodně, vyžádala si přibližně 300 000 obětí (s poměrem zhruba 60/40 ve prospěch Němeců). Mimo to však bylo zničeno celé okolí Verdunu, kde dodnes najdete stopy této tragické bitvy například v podobě kráterů v zemi nebo zničené půdy, kde sotva roste zeleň. Oběti, které se nikdy nepodařilo identifikovat, jsou nyní pohřbeny v kostnici Douaumont, kde se nachází ostatky přibližně 130 000 obětí této bitvy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články