Bitva v Normandii mezi britskými tanky Churchill a německými Jagdpanthery. Kdo z koho?

Během vylodění Spojenců v Normandii a týdnech po něm se na malém území Francie odehrála celá řada krvavých střetů. Během jednoto z nich se poprvé v historii utkaly britské Churchilly a německé Jagdpanthery.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když na konci července 1944 zahájili Američané operaci Cobra, která měla prolomit německé obranné pozice v Normandii, za několik dní se připojili i Britové, kteří 30. července spustili operaci Bluecoat. Měla na sebe vázat německé síly a případně se pokusit i o průlom v britském sektoru. Součástí operace byla i bitva britských tanků Churchill z 6. tankové brigády skotské gardy s německými stíhači tanků Jagdpanter. S těmi se dosud britská vojska nikdy nesetkala.

Britský obrněnec

Skotové byli vyzbrojeni pomalými, ale dobře pancéřovanými Churchilly. Ty vpředu měly pancíř o tloušťce 89 milimetrů, který dokázal posádku chránit proti mnoha zbraním. Tanky byly ale pomalé, měly stačit pěchotě. Jejich 75 milimetrové dělo bylo považované za slabé a s moderními německými tanky si nedokázalo poradit. Proto byly Churchilly často určené ke speciálním útokům a vyzbrojené i jinými zbraněmi. Vynikaly naopak schopností prodrat se neprůchodným terénem a zdolat prudké stoupání.

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative commons / CC BY-SA

Ovšem v den útoku Skotové disponovali klasickými tanky. Během bojů se dostali pod palbu německého dělostřelectva, které dokázalo poškodit některé stroje. Horší chvíle přišla až v okamžiku, kdy se do boje zapojila trojice stíhačů tanků Jagdpanther. Během asi dvou minut se jim podařilo zničit desítku britských tanků. Ty opětovaly palbu, minimálně jednou jeden z německých strojů trefily, ale střela se svezla po pancíři.

Na podvozku Panthera

Není se čemu divit. Jagdpanther postavený na podvozku tanku Panzer V Panther měl vpředu 80 milimetrů silný pancíř a po stranách 50 milimetrů. Pancíř byl efektivně skloněn, takže střely odkláněl a jeho síla se tím ještě zvyšovala. Opravdu smrtící bylo ale jeho dělo ráže 88 milimetrů, stejné jako měly tanky Panzer VI Tiger II. Tato zbraň si dokázala poradit s každým spojeneckým tankem i na velmi dlouhou vzdálenost.

iZdroj fotografie: uživatel de:Benutzer:Chlempi / Creative Commons / CC BY-SA

Německé obrněnce první kolo vyhrály, ale druhý den již tolik štěstí neměly,. Doplatily na svoji slabinu, kterou byla náchylnost k poruchám. Skotové další den našli jeden stíhač tanků opuštěný, ale posádka ho stačila zničit. Přesto spojenci zjistili, že stojí proti zbrani, kterou dosud neznají. Později našli další stroj s porouchaným pásem a hnacím kolem, ale jinak ve velmi dobrém stavu. Dostal se jim tak do rukou exemplář, který okamžitě putoval na analýzu. Zjistili, že jde o silnou zbraň, ale ne početnou. Jagdpantherů Němci postavili jen 415 kusů.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články