Bitva o Británii měla i své hrdinky. Telefonistky své místo neopustily ani během bombardování

Bitva o Británii znamenala první zlom v Hitlerových plánech na ovládnutí Evropy. Nakonec se mu nepodařilo získat nadvládu ve vzduchu a vylodit se.

i Zdroj fotografie: RAF / Public Domain
                   

Když v létě roku 1940 začala letecká bitva o Británii, zdálo se, že osud země leží jen na pilotech stíhacích letounů. To z velké části byla pravda, ale nemohli by neustále létat proti nepříteli, kdyby za nimi nestála armáda lidí v zázemí a těch, kteří jim dodávali informace. Mezi nimi byly i ženy, například jako obsluhy v operačních místostech. I když neseděly v kabině letadla, existovaly takové, které prokázaly nezměrnou odvahu pod palbou.

Německé útoky na základnu Biggin Hill

Do historie se zapsala i následující trojice členek Ženských pomocných leteckých sborů (WAAF). Seržantka Joan Mortimerová, seržantka Helen Turnerová a letová důstojnice Elspeth Hendersonová sloužily na letecké základně Biggin Hill. Právě ta nesla hlavní tíhu leteckých bitev v létě a na podzim roku 1940. Byla častým cílem německých leteckých útoků, kterými chtěli Němci tuto významnou leteckou základnu v Jižní Anglii za každou cenu vyřadit.

iZdroj fotografie: RAF / Public Domain
Biggin Hill

Když přišel první útok, byly ženy sloužící jako operátorky poslány do krytu. Mnohé ale zůstávaly na místě a neustále se podílely na chodu základny, i když kolem padaly letecké pumy. Při prvním útoku jedna z explozí zasypala skupinu členek WAAF v zákopu. Hendersonová zorganizovala tým, který je vyprostil a ošetřil zraněné. Při dalším útoku měla službu Mortimerová, během útoku komunikovala s velitelstvím v Uxbridge. Pokračovala, i když budova dostala zásah a ven se z hroutící budovy dostala na poslední chvíli oknem.

iZdroj fotografie: RAF / Public Domain
Příslušnice WAAF

Telefonní přístroj neopustily ani za bombardování

Podobně se zachovala i Turnerová. Ta ve stejné budově sloužila jako telefonní operátorka. I když byla nařízena evakuace, zůstala na místě. Od jejího pultu ji vyhnaly až plameny, kterým taktak unikla. Mortimerová měla v době útoku službu jako telefonní operátorka ve zbrojnici. I když byla obklopena výbušninami, místo neopustila. Ven vyšla až po útoku. S červenými vlaječkami a začala označovat nevybuchlé bomby, které zde po náletu zůstaly.

iZdroj fotografie: RAF / Public Domain
Operátorky WAAF

Všechny tyto tři členky WAAF byla za svoje činy vyznamenány vojenskou medaili krále Jiřího VI. Toto vyznamenání bývávalo udělováno jenom mužům za činy pod palbou, ale hrdinství dívek pravidla změnilo. Podobné ocenění dostalo za války jen šest členek WAAF. Ani po válce se na ženy nezapomnělo. V roce 1974 po nich byly na letecké základně pojmenovány tři ulice.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Medaile Gerge VI

O jakých válečných hrdinství žen a dívek ještě víte?

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články