Blesková válka mezi německou Luftwaffe a britskými městy. Jak RAF vrátilo úder

Mezi 7. zářím 1940 a 21. květnem 1941 bylo na několik britských měst shozeno více než 100 tun trhavých pum. Londýn byl přitom bombardován 71krát, a to během pouhých 267 dní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi další města, která byla napadena, patřil Birmingham, Liverpool, Glasgow nebo Bristol. Blitz začal již 24. srpna 1940 – skupina německých bombardérů mířila na letiště RAF a odchýlila se od kurzu. Náhodou došlo ke zničení několika londýnských domů a také obětem na životech.

Winston Churchill nařídil odvetnou akci

Následující noc Berlín zažil bombardování jako odvetnou akci, kterou nařídil britský ministerský předseda Churchill. Situace nabrala rychlý spád a od 7. září byl Londýn bombardován denně po dobu 75 po sobě jdoucích nocích. Bylo poškozeno přes milion domů a zabito přes 40 000 civilistů. Polovina z počtu se vztahuje na hlavní město Británie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Luftwaffe útočila na přístavy a průmyslová centra také mimo Londýn. Nejvíce ohrožený byl přístav Kington upon Hull, který se stal náhradním cílem, kdyby se pilotům nepodařilo najít ten prvotní. A nakonec také čelil celkem 86 náletům. V Birminghamu byla továrna na tanky a v Coventry muniční továrny – tato dvě místa se stala častým cílem bombardérů a centrum Coverty bylo téměř srovnáno se zemí.

Německo nakonec válku prohrálo

Bombardování ale nesplnilo svůj účel. Jeho cílem bylo demoralizovat Brity natolik, aby se vzdali. Během celého bombardování, které trvalo osm měsíců, se Němcům nepodařilo vážně narušit výrobu ve Spojeném království, naopak se jejich válečný průmysl zvyšoval. Do konce května 1941 nebezpečí německé invaze pominulo a Hitler se zaměřil na východ a operaci Barbarossa. Za neúspěchem vzdušné ofenzívy bylo několik důvodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vedení Luftwalle se nepovedlo vypracovat dlouhodobou strategii pro ničení britského zbrojního průmyslu. Útoky byly zaměřené na různá odvětví průmyslu, místo aby se soustředily na jedno konkrétní místo a vyvinuly potřebný tlak. Chyběly čtyřmotorové bombardéry, německé znalosti o britském průmysly byly nedostatečné. To jsou jen některé faktory, které nakonec ovlivnily výsledek války.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články