Bombardéry B-52 byly v 70. letech postrachem nebes. Nedokázaly se jim vyrovnat ani stíhačky MiG-21

Bombardovací letouny byly ještě dlouho po druhé světové válce vybaveny zbraněmi, kterými se mohly bránit proti stíhačkám. Dokonce se to i dařilo.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Představa, že by těžké letadlo jako je bombardér B-52, mohlo vést souboj s proudovou stíhačkou vybavenou protiletadlovými raketami, zní jako z nějaké neuvěřitelné historky. Skutečností ale zůstává, že se to opravdu podařilo a to hned dvakrát. Posádkám dvou obřích amerických bombardérů v prosinci 1972 padly za oběť dvě stíhačky MiG-21 pilotované vietnamskými piloty.

Bombardér měl zadní věž s kulomety

Bombardéry B-52 začaly v americkém letectvu sloužit v roce 1955. V té době jejich konstruktéři uvažovali o možnostech jejich obrany. Proto ještě v době války ve Vietnamu, kde tyto obří stroje nesly velkou tíhu bombardovacích operací, měly namontované protiletadlové zbraně. Konkrétně v zadní části letadla byla věž vybavená čtyřmi kulomety cal. 50, kterou ovládal střelec. Dvěma z nich se podařil husarský kousek během operace Linebacker II.

iZdroj fotografie: Uživatel Wilson44691 / Creative Commons / CC0

První sestřel se povedl Samuelu O. Turnerovi 18. prosince 1972. Bombardér, ve kterém letěl na pozici zadního střelce, shodil bomby a chystal se k návratu. Podařilo se mu zahlédnout vietnamský MiG-21, který se k nim blížil. Když byl na dostřel, spustil palbu ze všech čtyř kulometů. Po chvíli vietnamská stíhačka explodovala. Sestřel potvrdil střelec z jiného bombardéru. Za svůj čin později Turner dostal Stříbrnou hvězdu.

Poslední sestřel historie

Jen o šest dnů později na Štědrý den se podobný kousek povedl bombardéru B-52 s přezdívkou Diamond Lil. Jeho střelec Albert Moore zahlédl, jak se k nim blíží MiG-21. Informoval posádku a ta stabilizovala let. Když se stíhač přiblížil na dostřel, spustil palbu. Jeho čtveřice kulometů vypálila asi 800 střel, než mu stíhačka zmizela z dohledu. Ovšem letoun stále viděl střelec jiného bombardéru. Mohl potvrdit, že stíhačka hořela a později explodovala.

i

Sestřel Alberta Moora byl v historii leteckých soubojů posledním případem, kdy nějaký těžký bombardér sestřelil stíhačku. B-52 je také největším strojem, kterému se z oblohy podařilo sundat jiný letoun. V současné době to již není možné, protože B-52 již protiletadlové zbraně nemají. Jejich ochranu zajišťují doprovodné stíhačky. Nejspíše se to již nezmění, i když B-52 mají ve službách amerického letectva zůstat ještě asi zhruba dalších 30 let.

Existuje podle vás způsob, jak se může dnešní těžký bombardér sám bránit stíhačce?

Zdroj: Wearethemighty, Businessinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články