Proč vznikla Bombardovací mafie a co bylo jejím cílem? Její původní účel nedopadl podle plánu

Bombardovací mafie nebo později také Taktická škola leteckých služeb nakonec nedopadla úplně podle plánů.

i Zdroj fotografie: Irské obranné síly / Creative Commons / CC-BY
                   

Většina lidí v dnešní době ví, že došlo během druhé světové války k bombardování Japonska. Ne všichni však tuší, tomu předcházelo a jaký byl skutečný důvod. Už při první světové válce vznikla myšlenka profesionálně vycvičených důstojníků, kteří by pomocí letecké techniky a munice podporovaly pozemní jednotky. Přesně za tímto účelem následně vznikla taktická škola Air Corps, která měla sídlo v Langley Field ve Virginii.

Taktická škola ACTS

Od té doby se letci cvičící v ACTS spojili, a zaměřili se na leteckou sílu v podobě primární válečné zbraně. Jejich cílem byla nová bombardovací strategie využívající letadla jako ničivé nástroje. Ze všeho nejdůležitější bylo, aby letci nejdříve zasáhli průmyslovou infrastrukturu nepřítele a tím omezily jeho válečné schopnosti. Armáda však tuto taktickou školu odsuzovala a nazývala ji „bombardovací mafie“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Omezený rozpočet

Dalším problémem pro Air Corps bylo, že byl v té době velmi omezený rozpočet, a armáda ani námořnictvo se nechtělo za žádnou cenu vzdát svých financí na úkor této školy. Navíc jej nepovažovali za hlavní bojovou složku ale pouze za další bojovou složku armády. V roce 1922 si ACTS změnili název na Taktická škola leteckých služeb a pokračovali ve zlepšování letecké síly v boji.

Nový pohled na Taktickou školu vzdušných služeb

Taktická škola leteckých služeb se v roce 1931 přestěhovala do Maxwell Field a jejich oficiálním cílem se stala myšlenka nadřazenosti vzdušných sil. Chtěli dosáhnout výsledku, kdy bude letecká síla rovnocenná armádě a námořnictvu. Měli za úkol vytvořit vzdušné síly dlouhého doletu se schopností zaútočit a porazit nepřítele bombardováním průmyslu. Odůvodnili to tak, že při tomto způsobu boje budou konflikty kratší a nebudou tak velké ztráty na životech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potřebné finance na flotilu bombardérů

Aby mohla škola začít s učením, potřebovala založit velkou flotilu těžkých bombardérů, což představovalo velké uvolnění financí Spojených států na úkor jiných financovaných bojových složek. Nakonec se podařilo sehnat alespoň část flotily bombardérů a mohlo začít cvičení. Soustředily se zejména na velkou nadmořskou výšku. Po úspěšném testování se tato škola stala primární strategií vzdušných sil USA.

Nová technologie – napalm

Později začaly používat pro bombardování hořící gel napalm, který měl způsobovat ničící škody především japonským civilistům. Nejvýznamnějším člověkem, který se podílel na bombardování Tokia 9. a 10. března 1944 byl LeMay. Během tohoto útočného náletu bylo shozeno více než 2 000 tun zápalných bomb, které podle odhadů usmrtily až 330 000 lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V konečném důsledku se ukázala chybná teorie, která říkala, že Bombardovací mafie bude nejdůležitější složkou armády a bude boje zvládat i sama. Pro úspěšné útoky bylo zapotřebí i využití armády a námořnictva.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti