Braniborský pluk, speciální německé jednotky, jejichž cílem bylo překvapit nepřítele a vyvolat puč. Jejich důmyslnost neznala mezí

Braniborský pluk byla skupina, která rozvracela jednotky nepřítele. Měli schopnost se maskovat a nikdo neměl nejmenší tušení, že nejsou členy jednotky.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Braniborské jednotky nebyli z počátky oblíbené. Většina německých důstojníků je nesnášela. Měli odlišné metody na rozdíl od těch tradičních německých. Jejich hlavním posláním bylo překvapit nepřítele a vyvolat puč. Byli velmi důmyslní a chytří, vždy se jim podařilo splynout s nepřítelem. Maskovali se například za holandské námořníky nebo dokonce i za srbské dělníky.

Vznik Braniborského pluku

Braniborský pluk byl vytvořen kapitánem Theodorem von Hippelem. Byl to voják, který sloužil v Africe během první světové války. Jeho nadřízený byl generál Paul von Lettow–Vorbeck, který byl známým partyzánem.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Hippl se inspiroval nápadem generála Lettow– Vorbecka, jeho hlavní myšlenka byla vytvořit malé skupinky vojáků, a vycvičit je tak, aby byli schopni splynout s nepřítelem. Nejdříve byl jeho nápad zamítnut, později ho generální štáb schválil.

Výcvik vojáků v sabotáži

Vojáci museli umět mluvit plynule různými jazyky, aby mohli pracovat uvnitř nepřátelských jednotek. Ze všech sil se snažili narušit komunikaci a logistiku, aby byl nepřítel oslaben. Výcvik byl rozmanitý učily se různé metody sabotáže. Naučili se například i to, jak vyrobit výbušninu z běžně dostupných věcí, jako je například mouka, cukr a jiné. Osvojili si skákání z letadla s padákem, lyžování dokonce i sjíždění vody na kajaku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vojáci v Braniborském pluku

Často byli označováni za mizery, ale jejich práce byla velmi důležitá. Přinášeli cenné informace pro německé síly. Přesto že byli maskováni, vždy měli pod převlekem uniformu, aby se pojistili, že v případě zajetí s nimi bude zacházeno jako se spojenci ne nepřáteli. Tímto si zajistili, že nebyli popraveni jako špioni.

Konec skupiny sabotérů

V roce 1944 Němci rozhodli, že jednotky zvláštních operací již nejsou potřeba a většinu jednotek poslala na východní frontu. To co se s členy Braniborského pluku stalo se dodnes neví. Měli schopnost jednoduše zmizet a nikdy se neprozradit, nikdy nikdo nevěděl kam šli. Vědělo se, že někteří z nich byli předáni Britům a jiní se připojili k francouzské cizinecké legii.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články