Disney bomba inspirovaná animovaným filmem byla poháněná raketami. Uměla prorážet i betonové bunkry

Mnoho technologií a zbraní za druhé světové války schovali Němci do podzemí nebo masivních bunkrů. Měly tak odolat spojeneckému bombardování.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Ke konci druhé světové války se hlavně západní spojenci pohybovali na nebi nad Německem a okupovanými oblastmi ve velkých počtech. Němci začali citlivé cíle ukrývat. Proto spojenci museli přijít na to, jak je zničit pod zemí nebo v masivních bunkrech. Poměrně známé jsou obří zemětřesné bomby Grand Slam a Tallboy. Méně se ví o tom, že Britové vyvinuli, a posléze také Američané, použili i jinou zbraň.

Inspirací byl animovaný film

Byla jí raketová bomba na prorážení bunkrů. Říkalo se jí Disney bomb, protože inspirací na její konstrukci se stal animovaný film Victory Through Air Power studia Walta Disneye. Oficiálně se nazývala 4500 lb Concrete Piercing/Rocket-Assisted bomb.

Její konstruktér byl Američan maďarského původu Edward Terrell, excelentní vědec a později jeden z klíčových mužů projektu Manhattan, zvaný otec americké vodíkové pumy. Terrellovi bylo jasné, že k proniknutí jakéhokoli projektilu do hloubky opevněného cíle je nutných několik věcí. Velmi štíhlý tvar, tvrdá špička a především rychlost.

iZdroj fotografie: Uživatel Afernand74 / Public Domain

Zemětřesné bomby dokázaly po shození dosáhnout rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Několikatunové pumy pronikly hluboko do země, kde vybuchly a cíl na povrchu i v podzemí zničily především díky masivním otřesům půdy. Terrel ale na to šel jinak. Vybavil svůj výtvor raketovým pohonem, který bombu urychlil až na 1600 kilometrů v hodině. To jí ve spojení s velmi štíhlým tvarem a tvrdou špičkou umožnilo prorazit až pět metrů betonu.

V bombě bylo jen 230 kilogramů trhaviny

Vývoj bomby začal v roce 1943. Hotová byla v roce 1945. Byla pět metrů dlouhá, v průměru měla jen necelých 30 centimetrů. Uvnitř byla nálož jen o hmotnosti 230 kilogramů. Ta totiž neměla vyvolat vibrace, ale explodovat po proražení střechy bunkru a zničit vše uvnitř. Za tehdejšího stavu vojenské techniky to přineslo problém.

Disney bomba musela zasáhnout přesně cíl, dopad těsně vedle většinou masívním německým betonovým bunkrům moc neuškodil. Zatímco zemětřesné bomby byly zkonstruovány k tomu vyvolat malé zničující zemětřesení v místě dopadu a byly účinné i při zásahu vedle zamýšleného cíle.

Another B17 with underslung Disney Bomb. This time 44-8772

Zveřejnil(a) Military Bedfordshire dne Neděle 20. srpna 2017

Plni optimismu se spojenci pustili do testování nových Disney bomb. Vybrali si k tomu německý bunkr u Wattenu, který již byl v jejich rukách. Mohli tedy přímo na místě zjistit, jak je bomba účinná proti německé konstrukci betonového bunkru. Testy potvrdily, že nová puma prorazí téměř pět metrů betonu a výsledky tedy byly velmi uspokojivé. Bomby měly shazovat americké letouny B-17. Pod každé křídlo se jim vešla jedna.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Poprvé byly použity na bunkr, ve kterém se v Nizozemí ukrývaly rychlé čluny. Několik z nich prorazilo. Později ještě byly použity proti halám na konstrukci ponorek a na podobné cíle v Hamburku. Během války bylo shozeno 158 těchto bomb. Ale jen několik z nich nakonec zasáhlo cíl. Britové je po válce opět testovali a zjistili, že jejich problémem je nejen přesnost, ale i časté poruchy raketového urychlovače. Disney bomby se pak již nepoužívaly, ale staly se inspirací pro jiné zbraně.

Jaká konstrukce byla lepší, zemětřesná nebo Disney bomba?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články