Špičkový britský pyrotechnik dokázal při likvidaci nevybuchlých pum téměř zázraky. Zachránil za války bezpočet životů

Pyrotechnici měli za druhé světové války ve Velké Británii mnoho práce. Museli zneškodňovat nevybuchlé pumy, námořní miny, ale byli i na bojištích.

i Zdroj fotografie: New York Times Paris Bureau Collection / Public Domain
                   

Když se vzpomíná na hrdiny druhé světové války, většinou se jedná o vojáky z předních linií, piloty nebo námořníky účastnící se přímých bojů. Ale existuje i vojenská profese, jejichž příslušníci sice nedrželi zbraň v ruce, ale denně také riskovali životy a museli prokázat um i hrdinství. Byli to vojáci dnes zvaní pyrotechnici, kteří zneškodňovali nevybuchlé pumy, miny a různé nálože. Jedním z nejlepších a nejznámějších byl ve Velké Británii John Bridge.

Z učitele fyziky ke zneškodňování pum

Být pyrotechnikem nebyl rozhodně jeho sen, před válkou byl obyčejným učitelem fyziky. Když začala válka, armáda si uvědomila, že potřebuje specialisty, kteří by likvidovali nevybuchlé bomby. Armáda proto oslovila lidi, kteří měli hlubší znalosti v oboru fyziky nebo měli tehdy k tomuto oboru blízko, a zkusila je pro tuto práci získat.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Bridge jim na nabídku kývl a nastoupil do tréninku. Vzhledem k válečné situaci, dennímu bombardování britských ostrovů bombardéry Luftwaffe byly jeho příprava a proškolení neuvěřitelně krátké. Tři a půl dne u letectva na kurzu deaktivace nevybuchlých pum a dva a půl dne u námořnictva na stejně zaměřených lekcích o námořních minách. Pak musel do akce.

Stal se bezpečnostním důstojníkem v oblasti Plymouth-Falmouth na jihu Anglie. Jenom v červenci 1940 jeho tým zneškodnil stovku nevybuchlých pum. V září dostal vyznamenání George Medal. V následujícím období několikrát ukázal své umění. V březnu 1941 byl vyznamenám za zneškodnění časované pumy v loděnicích v Devonportu, v květnu pak za velmi obtížné zneškodnění bomby v suchém doku ve Falmouthu.

Odminování přístavu Messina

Pak byl převelen do jižní Afriky, kde školil jiné pyrotechniky, a nakonec skončil v Egyptě. Protože se cítil nevyužitý, vyměnil se s kolegou a zamířil na frontu. Tak se dostal na Sicílii do Němci silně zaminovaného přístavu Messina. Ten spojenci nutně potřebovali zprovoznit. Zdejší miny ale již několik jeho kolegů při pokusech o odminování přístavu zabily. Jemu se ale podařilo jednu nastraženou minu dostat velmi opatrně na břeh a tam prozkoumat celý její mechanismus. Sám jich pak zneškodnil 27, jeho tým celkem 207.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Později se dostal do Normandie, kde pomáhal zneškodňovat nástrahy u vyloďovacích pláží. V jeho zápisníku pak následovalo odminování přístavu Antverpy a ústí řeky Šelda, což byly klíčové přístavy západních spojenců pro realizaci zásobování vojsk útočících do Německa. V září 1944 dokázal unikátní kousek. Na mostě přes řeku Wall byly nastraženy nálože pod hladinou vody. Nálože pod vodou dokázal ohledat nohama a následně je deaktivoval. Válku přežil a po ní se vrátil k povolání učitele. Zemřel v roce 2006 ve věku 91 let.

Znáte nějaké příběhy o zneškodňování pum a min za druhé světové války?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články