Brutální válečné taktiky napříč historií: Od starověké Číny přes druhou světovou válku až po Rudé Khmery

Chaotické, brutální a mnohdy i nechutné, válečné období bývá často označováno jako skutečné peklo na zemi. Člověk vymyslel mnoho způsobů, jak zastrašit protivníka…

i Zdroj fotografie: National Archives and Records Administration / Public Domain
                   

Legendární římští legionáři zvládli za dobu svého působení skolit nesčetné množství nepřátel. Jejich ikonický vojenský oděv se skládal ze segmentové zbroje, štítu a sandálů Caliage, jež byly, naneštěstí pro jejich protivníky, vybaveny hřeby. Římské legie se proslavily bojem v kohortách, těsných formacích, jež držely formaci za každou cenu. Pokud protivník padl před postupující kohortou živý, byl následně ušlapán k smrti desítkami vojáků. Římané však nebyli zdaleka jediní, kdo používal odstrašující způsoby boje.

Obětování prvních linií ve starověké Číně

V období pozdního jara a podzimu starověké Číny, za vlády krále Goujiana, se v jeho království Yue praktikovala jedna obzvlášť brutální metoda zastrašování protivníka. V období jeho vlády, 496–465 před naším letopočtem, mezi sebou pravidelně válčily o moc a prestiž mnohé státy bývalé dynastie Čou a hrozba tak číhala na každém rohu. Jedna z těchto válek se odehrála mezi státy Wu a Yue.

Zveřejnil(a) 小故事大智慧 dne Čtvrtek 30. května 2019

Historik Sima Qian vypráví příběh o brutální vojenské taktice, využívané Goujianovou armádou k zasetí strachu do srdce protivníka. Král Goujian dosadil do předních linií usvědčené zločince, kterým byl udělen trest smrti. Těmto zločincům bylo nařízeno, aby si před zraky nepřátelských vojsk podřízli hrdla. Z dnešního pohledu bychom mohli říct, že taktika měla nejspíš za cíl ukázat oddanost vojsk králi Goujianovi a odhodlanost vojáků království Yue bojovat do posledního muže. 

Japonští kamikadze

Kamikadze byla dobře organizovaná strategie rozsáhlých sebevražedných útoků, která byla schválena nejvyšším japonským velením. Účelem bylo způsobit nejen masivní destrukci, ale především vyděsit a odradit útočící Američany od dalších aktivit. Vznik tohoto brutálního způsobu boje byl ovlivněn zoufalou situací, které Japonci čelili od roku 1943 a která vyvrcholila v říjnu 1944 při bojích o Filipíny, kde došlo k masivnímu nasazení sebevražedných pilotů.  

Japonské námořnictvo se řídilo politikou „Létej, dokud nezemřeš.“, což znamenalo, že své zkušené piloty drželi v provozu bez možnosti rotace a tudíž bez odpočinku. Svou roli v tom hrál i absolutní nedostatek vycvičených letců. Naproti tomu americká armáda své nejlepší letce pravidelně střídala, aby si odpočinuli a zároveň se podíleli na výcviku nových letců.

iZdroj fotografie: National Archives and Records Administration / Public Domain
Skupinová fotografie japonských pilotů Kamikadze na letišti Čóši,1944. Pouze 1 z 18 mužů na fotce, Toshio Yoshitake, přežil válku poté, co byl jeho letoun sestřelen americkým stíhacím letounem.

Dalším problémem, který sužoval japonskou armádu, byl vážný nedostatek paliva, což ovlivnilo také dostupnost výcvikových programů a japonská pilotní škola tak musela novým rekrutům zkracovat letové hodiny. Nedostatek paliva byl tak velký, že se školy nakonec uchýlily pouze ke vzdělávacím filmům, aby ukázaly praktikantům, jak ve vzduchu manévrovat a bojovat. Právě tato krize dala vzniknout myšlence sebevražedných útoků kamikadze neboli Božský vítr.

Navzdory zjevně sebevražedné povaze byla myšlenka obětovat jeden nebo několik japonských životů, zabít stovky Američanů a potopit válečné lodě, pro japonské vůdce velice přitažlivá a částečně vycházela z kodexu Bušidó. Důstojníci uvedli novou taktiku do praxe velmi rychle. Námořnictvo pro nové mise modifikovalo všechny typy letadel, včetně trenažérů.

USS Nashville (CL 43) byla zasažena kamikadze 13. prosince 1944 u ostrova Negros. Letadlo se zřítilo do jejího přístavu…

Zveřejnil(a) Čtvrtek 15. prosince 2016

Letouny byly naplněny výbušninami, určenými k masivní destrukci a zároveň nesly pouze polovinu paliva, neboť cesta byla jednosměrná. Z původně malého experimentu se postupně vyvinul rozsáhlý program a japonští vůdci se stali strategii sebevražedných útoků plně oddáni. Je jasné, že piloti se učili pouze vzlétnout, ne přistát.

Genocidní režim Pol Pota

Když je řeč o brutální vojenské taktice, není snad nic horšího než prostá genocida. Kambodžská maoistická organizace Rudí Khmerové stála u moci v letech 1975 až 1979. Krvavá politika Pol Pota si vyžádala přes 1,5 milionů mrtvých ve vlastní zemi a jejich válečná taktika ve válce proti Vietnamu si nic nezadala s nejbrutálnějšími praktikami nacistů v Bělorusku.

Masakry byly prováděny na přímý rozkaz Pol Pota, nejvyššího vůdce frakce Rudých Khmerů a původně horlivého stoupence Mao Ce-tunga a čínského maoismu. Díky čemuž si Khmerové vysloužili silnou vojenskou podporu Čínské lidové republiky. Pol Pot se ovšem časem osamostatnil a jeho brutální experimenty na vlastních lidech ho dostaly do postupné izolace.

Zveřejnil(a) Warfare History dne Sobota 27. července 2019

Jako příklad si uvedeme vyvraždění vesnice Tân Thành v provincii Tây Ninh ve Vietnamu. 25. září 1977 na tuto vesnici náhle zaútočila skupina Rudých Khmerů a za pouhých několik hodin byla vesnice vypálena do základů, společně s téměř všemi vesničany. Svým obětem sekali hlavy, vyřezávali vnitřnosti, pohřbívali je zaživa a děti upalovali. Celkem přišlo o život 592 vesničanů. Bohužel Vesnice Tân Thành nebyla jediným případem válečných zločinů Rudých Khmerů. Spousta vietnamských vesnic byla jejich armádou napadena a vypleněna, zatímco vesničané byli zlikvidováni.

Během pouhých čtyř let (1975-1979) přišly kvůli brutalitě Pol Potových následovníků o život desítky tisíc Vietnamců. Dne 18. dubna 1978 dosáhla brutalita Rudých Khmerů nových rozměrů, když v obci Ba Chúc v provincii An Giang povraždili 3 157 lidí s použitím obdobných barbarských postupů jako o několik měsíců dříve v Tân Thành. To pochopitelně nehovoříme o genocidě vlastního obyvatelstva. Vietnamu nakonec došla trpělivost a Rudé Khméry rozprášil při invazi v roce 1979.

Jaké další brutální a nemilosrdné vojenské taktiky znáte?

Zdroj: Wearethemighty, WarHistoryOnline, BBC, RIELLY, Robin. Kamikaze Attacks of WW2. McFarland, 2012. ISBN: 978-0786473038

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články