O kolik je početně slabší Armáda České republiky oproti té socialistické? Rozdíly jsou nejen v počtech, ale i kvalitě výcviku

Ve světě existují dva druhy armád, a to profesionální a branecké. Profesionály až na výjimky mají především vyspělé země, které se soustředí na kvalitu a výcvik.

i Zdroj fotografie: Kenyh Cevarom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na konci roku 1989 se v Československu změnil režim, jenž byl do té doby podřízen komunistické ideologii a vůli Sovětského svazu. Československo bylo tehdy hranicí mezi západem a komunistickým blokem. I proto mělo velmi početné síly, za které velmi utrácelo. Ty se za posledních více než 30 let změnily. Nejen kvůli rozpadu Československa a rozdělení na českou a slovenskou armádu, ale i co se do počtů a zaměření týče.

Vojáci jsou dnes profesionálové

V podstatě se od základu změnil systém, jakým se ozbrojené síly staví. Socialistické Československo mělo armádu postavenou na brancích. V roce 1989 byl počet vojáků v aktivní službě kolem 200 000. Současná Armáda ČR je profesionální. Disponuje zhruba jen 27 000 vojáky a 4 000 členy aktivních záloh. Vojákem se dnes stane jen ten, kdo chce a splní podmínky. V roce 1989 byla pro muže služba povinná a v armádě těchto branců bylo zhruba 140 000. Vojna trvala dva roky, výjimkou byly jen zdravotní důvody.

Ačkoli byla československá armáda velmi početná, je velmi obtížné ji se současnou srovnávat. Profesionální vojáci se totiž věnují službě jako své práci a jsou to vysoce vycvičení specialisté, kteří znají svoji techniku, disponují dovednostmi a znalostmi, jež se branci nikdy nebyli schopni naučit. I když při mase lidí a techniky by československá armáda asi dnešní nakonec převálcovala. Rozdíl je znát i v rozpočtu. Zatímco dnes má armáda rozpočet přes 89 miliard korun, československá v přepočtu na dnešní ceny měla k dispozici přes 200 miliard.

Počet tanků se doslova scvrknul

Rozpočet byl poznat i na stavu techniky. V některých ohledech se její počty značně snížily. Například československá armáda měla ve výzbroji 4 585 tanků T-72, T-55 a T-54. Česká armáda má těchto tanků jen 125 a z toho 30 modernizovaných T-72M4. Z Německa dostane 14 Leopard 2A4 a další modernější A7 chce dokoupit. Podobné to je s bojovými vozidly pěchoty, kterých bývalo 2 000 kusů. Dnes jen 618, ale kupovat se bude 210 moderních CV90.

iZdroj fotografie: Adam Hauner / Creative Commons / CC BY-SA
Pandur II

Stejně dramatické poklesy jsou vidět i u letectva. V současné době je k dispozici jen 121 letadel. Z toho je pouhých 14 nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen a 16 bitevníků L-159. Zbytek jsou hlavně cvičná a dopravní letadla. Ovšem československé letectvo disponovalo téměř 700 stroji, z toho bylo 407 bojových. Česká republika chce koupit nové stíhačky, mluví se o F-35 v počtu 24 kusů. Počet tak sice výrazně nenaroste, ale jinak to bude s kvalitou.

Například současní vojáci mají k dispozici věci, o kterých se mohlo bývalým jen zdát. Jde třeba o neprůstřelné helmy a balistickou ochranu, systémy nočního vidění, komunikaci nebo drony. Kvalitnější jsou i uniformy a doplňkové vybavení. Česká armáda není koncipována jako útočná, ale především jako součást Severoatlantické aliance. Ta zajišťuje kolektivní obranu svých členů, což umožňuje mít ozbrojené síly menší, ale kvalitní. I když zkušenosti z posledních let ukazují, že je třeba je nezanedbávat a do armády dostatečně investovat.

Jak hodnotíte změny v ozbrojených silách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články