CIA chtěla mít z koček nenápadné špiony. Program za miliony dolarů narazil na jejich paličatou povahu

Využívání zvířat v ozbrojených silách není vůbec nic výjimečného. Většinou se ale používají zvířata, která se dají snadno vycvičit a člověka dobře poslouchají.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ze špionážních nereálných filmů jsou známé obrázky o hmyzích špionech, kteří se snaží odposlouchávat nepřítele. O něčem takovém ale v reálném životě zatím nejsou zprávy. To ale neznamená, že by se špionážní agentury ve skutečnosti nepokoušely některá zvířata využívat. Například v 60. letech se o něco takového pokoušela samotná americká CIA. Využívala koček a program se jmenoval Acoustic Kitty (akustická kočička).

Mrštné zvíře, které se kamkoli dostane

Jde o zcela reálný program, který vyšel najevo při odtajnění některých materiálů CIA v roce 2001. Mezi nimi se nacházely i dokumenty o projektu Acoustic Kitty. Myšlenka byla v zásadě jednoduchá. Kočky se mohou přiblížit k nepřátelům, kteří si nevinně vypadajících zvířat běhajících po celém světe nebudou všímat. Jsou dostatečně velké, aby mohly nést mikrofon a vysílačku, mrštné, aby pronikly na mnohá místa, a dokážou se protáhnout i úzkými otvory.

Provedení již tak příjemné nebylo, alespoň ne pro kočky, které k němu byly vybrány. Ty totiž byly vybaveny mikrofonem, vysílačkou s anténou a baterií. Vše bylo zapotřebí schovat, odposlouchávaní lidé nesměli nic poznat. Kočka proto musela podstoupit asi hodinovou operaci. Během ní jí veterinář do uší nainstaloval malý mikrofon, v oblasti hlavy schoval i malý vysílač a pod kůží byla anténa, která se táhla až ke kořeni ocasu. V trupu pak kočka měla zabudovanou baterii.

Nepomohla ani mozková stimulace

Samozřejmě baterie v roce 1961, kdy CIA s programem začala, měly relativně malou výdrž. Počítalo se tedy s tím, že se budou nahrávat jen poměrně krátké úseky rozhovorů. Problémem se ale ukázalo být to, jak zvířata přimět, aby se přikradla do míst, kde se rozhovor konal. Jak každý majitel koček ví, většinou si dělají, co chtějí. Zkoušeli to s nimi po dobrém, ale i za pomoci mozkových stimulací. Ale kočky si většinou šly tam, kam chtěly, a ne tam, kam požadovali špióni.

Nakonec se autoři projektu odhodlali i k praktickému testu, když chtěli odposlechnout rozhovor dvou mužů v parku poblíž sovětské ambasády ve Washingtonu. Kočka opět neposlouchala, a dokonce vběhla pod taxík, který ji přejel. V roce 1967 CIA program raději ukončila, protože nedosáhla žádných úspěchů. Údajně stál až 20 milionů dolarů. V dnešním přepočtu jde o 471 milionů korun, ale v 60. letech byla hodnota dolaru mnohem vyšší.

Zdroj: TechInsider

Jaké zvíře, které by se dalo vycvičit a zároveň by bylo mrštné, byste pro program navrhli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy