V pouhých 15 letech byl nejmladším mariňákem ve Vietnamské válce. Jak je možné, že vůbec narukoval?

Jak se mohlo stát, že kluk bez ukončené základní školy narukoval a dostal se do války ve Vietnamu? Jeho život měl krutý konec.

i Zdroj fotografie: U.S. National Archives and Records Administration / Public Domain
                   

Ačkoli je to smutné, historie je plná příběhů nezletilých, kteří se odvážili na bojiště. Ani moderní války nejsou výjimkou. Mladičcí vojáci se podívali nejen na bojiště obou světových válek ale i do Koreje. A ani vietnamská válka, která trvala téměř 19 let, a je stále sporným aspektem amerických dějin, nebyla výjimkou. Nejmladšímu americkému vojákovi, který v ní padnul bylo pouhých 15 let, 5 měsíců a 17 dní.

Kluk z New Yorku

Životní příběh vojína první třídy Dana Bullocka, mladého teenagera, který se jako příslušník americké Námořní pěchoty vydal na vietnamské bojiště, kde zanechal svůj život, rozhodně není veselý. Bullock se narodil 21. prosince 1953 v Goldsboro v Severní Karolíně. Po smrti své matky odešel dvanáctiletý Dan se svou sestrou do Brooklynu v New Yorku, aby zůstal u svého otce a nevlastní matky. Jeho snem bylo stát se pilotem letectva, policistou nebo příslušníkem americké Námořní pěchoty.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Dne 18. září 1968 už byla Amerika po krk ve válce ve Vietnamu a nábor do armády jel na plné obrátky. Bullock, kterému bylo v té době sice čtrnáct let, ale měřil 175 cm a vážil 75 kg, se rozhodl vstoupit do armády. Minimální věk pro zařazení do armády byl 17 let, a i v tomto věku potřeboval rekrut souhlas rodičů, aby mohl být zařazen do armády. Bullock se však tímto omezením vůbec nenechal odradit.

Podvod náborářům nevadí

Danovi stačilo ke vstupu do armády málo. Změnit si rodný list. Spoléhal na to, že vypadal starší.  Podařilo se mu u svého lékaře vyřídit rodný list, v němž bylo uvedeno datum narození 21. prosince 1949. Náborový personál v kanceláři Námořní pěchoty na Albee Square v New Yorku nového kadeta s radostí přijal. Zájemců nebylo nikdy dost a v domnění, že je mu 19 let, mu dali zelenou. Bullock úspěšně narukoval k americké Námořní pěchotě, a byl přidělen k četě 3039 na výcvikové základně Parris Island.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Bullock se v několikaměsíčním výcvikovém programu na legendární mariňácké základně trápil. Nakonec se mu jej s pomocí Franklina McArthura, spolubojovníka, který se s ním spřátelil, podařilo výcvik dokončit. „Když se dostal ke mně do čety, byl už úplně na dně,“ vzpomíná McArthur. „Měl problém udržet se na nohou.“

Bez kamaráda by skončil

Podle McArthura se rozhodl čtrnáctiletému chlapci pomoci projít náročným výcvikem ve výcvikovém táboře, protože chápal, co chlapci vložilo pušku do rukou. Bullock chtěl pomoci své rodině a vymanit se z chudoby. Bullockův otec se živil jako dřevorubec a zemědělský dělník. A to pro nalezení práce v New Yorku, kam se rodina přestěhovala, nebyla ta nejlepší kvalifikace. Bullockovi třeli bídu s nouzí. McArthurovo rozhodnutí pomoci chlapci jej bude pronásledovat po zbytek života.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Bullock dorazil do Jižního Vietnamu 18. května 1969. Lze si jen těžko představit, co se honilo hlavou patnáctiletému klukovi, když vystoupil do válečné zóny, kam doléhaly zvuky z bojiště. Jako vojín první třídy byl přidělen k 2. družstvu, 2. četě, rotě Fox, 2. praporu 5. Námořní pěchoty, 1. divize Námořní pěchoty. Jeho družstvo bylo umístěno na základně An Hoa, několik kilometrů západně od Hội Anu v provincii Quảng Nam.

V žáru boje

V jednu hodinu ráno 7. června 1969 na základnu An Hoa zaútočila severovietnamská armáda (NVA). Během noci se boje stupňovaly a na obou stranách přibývalo obětí. Do boje se zapojil i Bullock a snažil se co nejvíce pomoci, aby základna nepadla do rukou NVA. Jak však útok pokračoval, ukázalo se, že mariňáci mají přesilu.

Během chvílí klidu Bullock přebíhat mezi hnízdy odporu a nosil další munici svým obklíčeným kamarádům, kteří se zoufale snažili útok zadržet. Bohužel, když byl Bullock na své druhé zásobovací cestě, byl zasažen několika střelami z ručních palných zbraní a na místě zahynul. Teprve když reportéři navštívili Bullockovu rodinu, Amerika se dozvěděla, že Bullockovi bylo pouhých 15 let.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Rozhodnutí tak mladého muže jít do války skutečně není něco, co by dokázal v té době pochopit každý. Podle jeho sestry Glorie chtěl Dan získat vzdělání, něco dokázat a viděl v Námořní pěchotě způsob, jak toho dosáhnout. Po návratu z Vietnamu měl v plánu jít studovat a získat dobrou práci a kariéru. Možná svojí roli hrálo i vlastenectví a touha po dobrodružství. To se však již nikdy nedozvíme.

Opožděné pocty

Na jeho památku a počest newyorská městská rada v červnu 2003 přejmenovala jeho jménem část ulice Lee Avenue v Brooklynu, kde Bullock žil od svých jedenácti let. Na památníku vietnamských veteránů ve Washingtonu, D.C. se jeho jméno nachází mezi jmény 58 266 vojáků, kteří přinesli nejvyšší oběť. Bullock nebyl jediný nezletilý, který zahynul v americké uniformě ve Vietnamu. Nejméně pěti padlým brancům bylo 16 let a dvanácti bylo 17 let.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Po čestném vojenském pohřbu zůstal Bullockův hrob 31 let bez náhrobku. Náhrobní kámen věnovala v roce 2000 moderátorka talk-show Sally Jessy Raphaelová. Při vzpomínce na dny strávené s Bullockem ve výcvikovém táboře McArthur v jednom rozhovoru uvedl, že jeden z mariňáků, který věděl, jak Bullockovi pomohl projít výcvikovým táborem, mu položil niterní otázku: „Napadlo tě někdy, že kdybys mu nepomohl, mohl přežít?“. Tato otázka jej trápí dodnes.

Poznali náboráři skutečný Danův věk?

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články