Děsivý příběh vojáků z Winterbergského tunelu. Byli doslova zasypáni zaživa

Pod horou Craonne ve Francii ležela dlouhá léta těla téměř třech stovek německých vojáků, kteří zde byli uvěznění během bojů za první světové války. Nyní se jedná o jejich důstojném pohřbu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Svetlana090 / Creative commons / CC BY-SA
                   

V lednu roku 2020 udělal francouzský amatérský historik Pierre Malinowsky a jeho otec Alain skutek, za který mohli být potrestáni kvůli znesvěcení ostatků obětí války. Otevřeli vchod do tunelu vedoucího do hory Craonne, která leží nedaleko Remeše ve Francii. Nalezli v něm těla zhruba 270 německých vojáků z první světové války, kteří zde zahynuly strašlivou smrtí. Byli doslova zasypáni zaživa.

Následky bombardování

O tom, že zde musí být vojáci pohřbení, věděl starší z objevitelů téměř najisto. Po tunelu pátral zhruba čtvrtletí, než byl úspěšný. Zhruba 300 metrů dlouhý tunel sloužil k zásobování německých jednotek v přední linii střelivem a výzbrojí. Ovšem 4. května 1917 začalo francouzské dělostřelectvo oblast odstřelovat tak silně, že se tunel zhroutil. Uvnitř zůstalo uvězněno zhruba 275 mladých vojáků 111. rezervní pěchoty pocházejících většinou z německého města z Württemberg.

iZdroj fotografie: Uživatel Svetlana090 / Creative commons / CC BY-SA
Okolí Winterbergského tunelu za války

Muži byli zasypáni asi 20 metrů od povrchu. Jejich spolubojovníci se je pokoušeli zachránit, ale podařilo se jim vytáhnout pouze tři zasypané druhy. Ostatní zde zůstali s omezenou zásobou vzduchu a bez vody. Podle dosavadních zjištění zásoba vzduchu v tunelu vojákům pravděpodobně stačila na šest dní. Většina z nich, když se nedočkala pomoci, spáchala sebevraždu. Další se udusili nebo zemřeli žízní.

Snaha o důstojný pohřeb

Po válce se na oběti tragédie zapomnělo. Prostor, kde se celý incident stal, byl oblíbeným výletním místem. Turisté pravděpodobně netušili, že nedaleko od nich se nachází masový hrob. Amatérští historikové tvrdí, že když odkrývali vchod do tunelu, nebylo jejich úmyslem nějak znesvětit ostatky vojáků.

iZdroj fotografie: Uživatel Svetlana090 / Creative commons / CC BY-SA
Otevření vstupu do tunelu v roce 2020

Při otevření vchodu je vyfotografovali a snaží se o to, aby se jim dostalo důstojného pohřbu. Podle Alaina Malinowského si jej zaslouží, ačkoli se nejedná o Francouze. V letošním roce probíhají intenzivní jednání mezi vládami Francie a Německa o tom, jak s místem naložit. Do vše ho je zapojena i Německá komise pro válečné hroby.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články