Dudy, hudební nástroj klasifikován jako reálná zbraň. Děsily své oponenty na kilometry daleko

Dudy byly v Británii v 18. století klasifikovány jako válečný nástroj, protože je měli vojáci v boji. Nařízení způsobovalo problémy i řadu let později.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době jsou armádní zbraně na té nejvyšší úrovni. Tanky, letouny, lodě a ruční zbraně. Všechna tato bojová technika je neustále vylepšována a zdokonalována pro případný válečný konflikt. Každá země má svou vlastní výzbroj a také vývoje zbraní. Konkurence je v tomto ohledu opravdu veliká a napětí se stále zvyšuje. Ještě nedávno však mezi válečné zbraně patřily také dudy, které jsou v dnešní době užívány výhradně jako hudební nástroj.

Dudáci doprovázeli vojáky a hráli

V roce 1745 odstartoval Charles Edwars Stuart povstání na Socttish Highlands, jehož cílem bylo získat zpět britský trůn svého otce. Nejprve se zdálo, že Stuart uspěje, ale záhy byly jeho síly poraženy v bitvě u Cullodenu 16. dubna roku 1746. V bitvě bylo také několik dudáků, kteří tam hráli a následně byli zajati. Jedním z nich byl také James Reid, který byl následně převezen do Anglie a postaven před tamní soud za velezradu. Na svou obranu uvedl, že pouze hrál na dudy, ale soud mu tuto námitku zamítl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dudy jako válečný nástroj

V čele hlavní komise stál tehdy baron finančního soudu, který rozhodl, že dudy nikdy nepochodovaly bez vojáka, tudíž jsou válečnou zbraní. Reid byl následně shledán vinným ze zrady vlastní země a v Yorku v Anglii 15. listopadu 1746 oběšen. Toto rozhodnutí komise bylo prvním tvrzením, že jsou dudy považovány za válečný nástroj. Následně byly v Británii klasifikovány spíše jako válečné nástroje spolu s šavlemi, puškami a municí. Celý precedent trval stovky let.

Brooks byl zatčen za hraní na veřejnosti

V roce 1996 byl David Brooks zatčen kvůli obyvatelům, kteří si stěžovali na to, že hrál na dudy před veřejností na londýnském Hampstead Heath. Podle nařízení z roku 1890 byl obviněn. To zakazovalo hrát na veřejném prostranství na hudební nástroj bez povolení. Brooksův právník však na jeho obhajobu uvedl, že rozhodnutí Reida z roku 1746, že jsou dudy válečný nástroj, nikoli hudební, nebylo nikdy zrušeno. Brooks tedy nemohl být obviněn podle nařízení z roku 1890.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právník celou situaci zhoršil

Tento krok Brooksova právnika však celou situaci ještě zhoršil, protože nyní mohl být Brooks namísto původní pokuty i uvězněn za nošení nebezpečné zbraně. Johnstone nakonec provedl jednoznačný verdikt. Dudy jsou považovány za válečný nástroj, avšak pouze v době války. Brooks následně dostat za hraní na veřejnosti bez povolení pouze pokutu. Musel navíc také zaplatit soudní náklady.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články