Operace Ke: Rozsáhlá evakuace japonských jednotek z ostrova Guadalcanal proběhla v utajení

Američané považovali zvýšenou aktivitu nepřátelských vojsk za přípravu k další ofenzivě. O to větší pak bylo jejich překvapení, když zjistili, že na ostrově zůstali sami.

i Zdroj fotografie: USMC History Division / Creative Commons / CC BY
                   

Dne 14. ledna 1943 zahájily japonské síly svou poslední úspěšnou operaci během guadalcanalského tažení. Nešlo však o útok, ale o přípravu a evakuaci všech zbývajících jednotek ještě bojujících na ostrově. Japonská evakuace byla tečkou první ofenzívy Spojenců proti Japonskému císařství během druhé světové války. Byla zahájena 1. února v noci a její dokončení dne 7. února završilo půlroční kampaň tvrdých námořních, leteckých a především pozemních bojů na Guadalcanalu.

Válka v Tichomoří

Po americkém úspěchu u Midway se Sbor náčelníků štábů zaměřil na Rabaul, který se v roce 1942 stal nejvýznamnější japonskou základnou v oblasti, jako na první cíl spojeneckého tažení jihozápadním Pacifikem. Nejprve však bylo potřeba obsadit několik odlehlých japonských základen v rámci spojenecké protiofenzívy na Šalamounových ostrovech, které představovaly strategicky výhodnou pozici pro obě bojující strany.

Americký průzkum zaregistroval vylodění několika málo japonských jednotek na ostrov Guadalcanal a snahu Japonců vybudovat na něm předsunuté letiště. Velení amerických sil usoudilo, že nechají Japonce letiště v džungli dokončit a teprve pak na ostrov zaútočí a dobudou je pro sebe. Proto se první spojenecké jednotky vylodily na Guadalcanalu a Tulagi až v srpnu 1942.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Prvním vozidlem na fotografii je lehký tank M2A4, následuje lehký tank M3. Lehké americké tanky se v obtížném terénu a husté džungli obtížně pohybovaly, zároveň byly velmi zranitelné nepřátelskými minami a protitankovými děly Japonců

Tulagi padl během pouhých dvou dní intenzivních bojů, dobývání Guadalcanalu se ovšem protáhlo na celých sedm měsíců, přestože počáteční odpor překvapených japonských vojsk byl poměrně slabý. Japonci se snažili po moři přisouvat stále další posily, ale houževnatý odpor amerického námořnictva jim nedovoloval další masivní námořní výsadek poblíž letiště.

Tokijský expres, rychlé zásobování

Proto Japonci zvolili přesun posil po souši skrze ostrovní džungli. To byla velká strategická chyba. Neutuchající těžké boje, které probíhaly ve vzduchu, na moři i na souši, pěší přesun japonských posil skrze panenskou džungli bez větších zásob, nutnost bojovat a i jen přežívat v náročných podmínkách divoké džungle – to vše se na japonském vojsku znatelně podepsalo.

a) 25. pěší divize dne < "https://www.facebook.com/317829027372/photos/a.406415247372/10157016950992373/?type=3" > Čtvrtek 23. července 2020

Japonští vojáci podléhali podvýživě a nemocem takovou rychlostí, že ani dosud efektivní zásobovací strategie Tokijského expresu, která využívala rychlých bojových lodí, převážně torpédoborců, pro noční výsadky menších skupin námořních pěšáků se zásobami pro bojující vojáky v džungli, nepomohla situaci na ostrově zvrátit. Začátkem prosince bylo japonské vojsko na dně svých sil.

Operace Ke

Po vyhodnocení situace v Pacifiku dospěli náčelníci štábu japonské armády a námořnictva k závěru, že ostrov nemohou udržet. Poslední den v roce 1942 pak získali od císaře souhlas k zahájení tajné evakuace zbývajících pozemních sil na ostrově. Operace Ke měla začít koncem ledna roku 1943, a to za použití torpédoborců jako hlavní evakuační síly.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Americké jednotky 160. pěšího pluku na pláži Guadalcanalu kolem roku 1943

Průzkum Spojenců a rádiové odposlechy odhalily přípravy na operaci Ke, když už byly v plném proudu. Spojenečtí zpravodajští důstojníci však získané informace vyhodnotili jako přípravu na další ofenzívu Japonců na dobytí ostrova. V obavách, že se Japonci znovu chystají zahájit masivní útok, stáhl admirál Halsey většinu svých lodí na jih a začal se připravovat na očekávaný nadcházející útok opevňováním obranných pozic Američanů na ostrově.

K očekávanému útoku Japonců však stále nedocházelo. Japonský ústup byl v té době tak nenápadný, že Američané ani nevěděli, že k němu dochází. Až když průzkum narazil na opuštěné pozice, vyhozené zásoby a prázdné čluny japonských vojáků, začalo být Spojencům zřejmé, že se Japonci stahují.

Evakuace byla úspěšná

Ve dnech z 1. na 2. a ze 4. na 7. února 1943 evakuovalo japonské námořnictvo v rámci operace Ke celkem 10 652 mužů. Až o dva dny později po důkladném průzkumu oznámil generálmajor americké armády Alexander Patch, že ostrov Guadalcanal byl od japonských vojsk úspěšně osvobozen. Japonci ztratili na Šalamounových ostrovech kolem 20 000 mužů a po zbytek pacifického konfliktu zůstávali v defenzivě.

Název: USS Minneapolis (CA-36) Popis: Na cestě do Pearl Harbor na opravu, přibližně v lednu 1943. Ztratila…

Zveřejnil(a) Námořní historie & Heritage Command dne Pátek 30. listopadu 2018

Koncem roku 1943 obsadila vojska Spojenců největší ostrov Šalamounova souostroví Bougainville a vybudovala na něm své základny a letiště. Japonci obsazený Rabaul se tím dostal do pásma doletu amerických pozemních letadel a začal trpět téměř nepřetržitým leteckým bombardováním.

Japonské stíhačky nedokázaly útokům Američanů zabránit a při pokusech o účinnou obranu měly veliké ztráty. Japonci žádali o posily, ale žádné nedostali. Velení japonské armády a námořnictva na jakékoli ofenzivní operace v dané oblasti v té době už rezignovalo. Stále napadaná a ničená základna Japonců v Rabaulu se tak nakonec stala pro Japonce neudržitelná.

Co víte o Tokijském expresu?

Zdroj: Britannica, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články