Brigády mučedníků al-Aksá útočící na Izrael nejspíše platil sám Arafat. Teroristická skupina je i přes avizované rozpuštění stále aktivní

Někteří Palestinci se proti Izraeli pokoušejí bojovat i formou teroristických útoků. Při svých akcích neváhají zabíjet civilisty včetně žen a dětí.

i Zdroj fotografie: Užívatel B. Železník / Public Domain
                   

Na začátku 21. století vstoupila do konfliktu mezi Izraelem a Palestinci nová organizace. Rekrutovala se především z území, které ovládalo palestinské hnutí Fatah. Podle všeho organizace své útoky nepáchala kvůli náboženským důvodům, ale spíše kvůli nacionalistickým. Byla v mnoha zemích zařazena mezi teroristické. Říká si Brigády mučedníků al-Aksá.

Záminkou se stala návštěva Chrámové hory

V roce 2000 na palestinských územích vypukla takzvaná druhá intifáda. V období střetů mezi Palestinci a Izraelem se začaly formovat i Brigády mučedníků al-Aksá. V názvu se organizace odkazuje na mešitu al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, která patří ke svatým místům islámu. Záminkou druhé intifády byla návštěva Ariela Šarona právě na Chrámové hoře, kdy Arafat zároveň upustil od jednostranného vyhlášení samostatné Palestiny.

iZdroj fotografie: Uživatel Assaf.c / Creative Commons / CC BY-SA
Chrámová hora a vlevo mešita al-Aksá

Skupina byla úzce napojena na hnutí Fatah, zvláště v době života palestinského vůdce Jásira Arafata. Podle některých zdrojů jim Arafat dokonce poskytoval finanční prostředky. Členové brigád začali s přestřelkami a sebevražednými útoky. Zpočátku se zaměřovali na oblast západního břehu Jordánu, kde útočili na izraelské vojenské hlídky a židovské osadníky. Do dnešní doby se podíleli na několika tisících útoků dle izraelských zdrojů.

Brigády se v době svého vzniku označily jako sekulární organizace, ideologicky jsou úzce propojené s Fatahem, který je často kritizován izraelskými úřady za to, že proti organizaci zásadně nezakročí. Její význam však postupně klesal s rostoucí silou teroristické organizace Al-Kajdá či nástupem Islámského státu na Blízkém východě. V loňském roce uprchl z izraelského vězení vůdce brigád Zakarja Zubejdí, panují obavy z eskalace násilí v oblasti.

Cílem bylo cokoli v Izraeli

Když byl v roce 2001 vůdce brigád Jásir Badáví, mimochodem na výplatní pásce Fatahu, zabit bombou v autě, její členové začali i s útoky na civilní cíle v samotném Izraeli. V lednu 2002 střelec 6 lidí zabil a 33 zranil při oslavě Bat micva. Při sebevražedném útoku v březnu 2002 bylo v Jeruzalémě zabito 11 lidí, dalších 22 pak 5. ledna 2003 na centrálním autobusovém nádraží v jižním Tel Avivu. Podobných akcí členové mají na svědomí mnohem více. Využívali při nich někdy i dětské útočníky.

Americké ministerstvo spravedlnosti zařadilo brigády v roce 2002 na seznam teroristických organizací stejně jako řada dalších států. Po smrti Jásira Arafata se vztah s Fatahem rozvolnil. V roce 2005 Fatah oznámil, že brigády byly rozpuštěny, ale i tak zůstaly aktivní. V roce 2007 jim Izrael nabídl amnestii. Odhaduje se, že dnes mají několik set členů a jsou aktivní hlavně v pásmu Gazy.

V současné době se úplně zapomnělo, že Pásmo Gazy či Západní břeh Jordánu jsou ve skutečnosti uprchlickými tábory, které vznikly po založení státu Izrael. Arabské státy cíleně nepřijímaly tyto palestinské Araby, aby udržovaly konflikt pořád žhavý, což se jim povedlo. Celý postup ohledně Palestiny byl desetiletí stále stejný, neuznat a zničit židovský stát. Palestinci již mohli být dávno asimilováni okolními státy.

Celá problematika až tak komplikovaná není. Do Palestiny stále proudí mezinárodní pomoc, ale ta je především Hamasem zneužívána pro vojenské účely, Palestinci například sami vyrábí velké množství raket krátkého dosahu. Jejich počty jdou do tisíců. Obyvatelstvo je udržováno v chudobě a Hamas se zároveň tváří jako dárce, když občas pustí mezinárodní pomoc mezi obyvatelstvo. Brigády mučedníků al-Aksá jsou dnes již jen střípkem celé mozaiky.

Izrael je často kritizován za vojenské zásahy na Západním břehu Jordánu, zpravodajství se ovšem málokdy zmiňuje, že jde o vyprovokované reakce či chirurgické útoky proti tajným manufakturám, které vyrábí zbraně následně použité proti Tel Avivu. Zemře-li Palestinec izraelskou vinou, je mezinárodní poprask, jenž se nedá srovnat s malým zájmem o izraelské oběti teroristických útoků. Konflikt je zamrzlý a zřejmě ještě dlouho bude.

Jak hodnotíte používání teroristických útoků jako prostředku k prosazení nějakého cíle?

Zdroj: Britannica, RefWorld

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články