Životní role a prozaický výkon falešného generála pomohl k úspěšnému vylodění v Normandii. Nešlo jen o boj, ale o strategii

Kamufláže a dezinformace používali ke zmatení nepřítele za druhé světové války, velmi často. Jednu velkou a hodně promyšlenou použili i před vyloděním v Normandii.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Během války vymýšleli různé způsoby jak oklamat nepřítele, aby zvrátili vývoj konfliktů i celé války. Někdy je vyprávění a historky z války jak z válečného filmu, ale i přesto je to většinou pravda. Kde by se pak filmoví scenáristi inspirovali, když ne ze skutečných událostí. Stejně tak se stalo i při vylodění v Normandii, kdy k oklamání nepřítele použili herce, který si zahrál roli významného velitele.

Herec v roli generála

Herec, kterého vybrali dostal svojí životní roli. Měl za úkol zahrát generála Montgomeryho. Aby byl opravdu věrohodný a oklamal tak německé špiony musel se do něj vžít a poznat ho. Několik týdnů strávil s generálem a pečlivě studoval všechny jeho pohyby, způsob jakým salutoval, chůzi ale i to jak si zapaloval cigaretu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výborný herecký výkon

Ve čtvrtek 25. 5. 1944 byl vyslán do akce. V autě s vlajkou generála Mongomeryho, projížděl ulicemi Londýna na letiště Northold. Aby opravdu všechny oklamal, mával z okna a zdravil lidi na ulici. Odletěl soukromým letadlem Winstona Churchilla na Gibraltar. Vše proběhlo tak, aby ho všichni viděli a aby se o něm vědělo. Dokonce byla uspořádána i večerní recepce s místním bankéřem, o kterém se vědělo, že spolupracuje s Němci.

Vydařená kamufláž

Operace se velmi vydařila. Vše bylo opravdu věrohodné a utvrdilo to i samotného Hitlera v tom, že v nejbližších dnech k vylodění dojít nemůže, když je generál někde jinde. Všechny doplňující dezinformace doputovaly, kam měly, a všechno proběhlo tak, jak to bylo vymyšlené.

Pravý generál Montgomery

Pravý generál Montgomery mezitím plánoval a chystal se na vylodění v Normandii, o kterém si Němci mysleli, že se neuskuteční, když tam generál není přítomen. Společně s generálem Dwightem D. Eisenhowerem byli jmenováni veliteli skupiny armád, které zahrnovaly všechny pozemní síly v Normandii.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Bernard Law Montgomery

V druhé světové válce velel části britského expedičního sboru v Belgii. Kde úspěšně evakuoval a zachránil. V roce 1942 převzal velení britské armády v severní Africe a porazil německé vojsko v bitvě u El Alameinu. Jeho počinů bylo velmi mnoho, za některé z nich dostal i vyznamenání a medaile. Za počiny v bitvě u El Alemeinu dokonce získal šlechtický titul.

Kamufláž s falešným generálem, nebyl jediný trik který použili pro klamání Němců. Byla to velmi promyšlená akce. Už měsíc před operací, vysílali falešné zprávy, aby Němci neměli tušení kdy k vylodění dojde.

Zdroj: History, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články