Životní role a prozaický výkon falešného generála pomohl k úspěšnému vylodění v Normandii. Nešlo jen o boj, ale o strategii

Kamufláže a dezinformace používali ke zmatení nepřítele za druhé světové války, velmi často. Jednu velkou a hodně promyšlenou použili i před vyloděním v Normandii.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Během války vymýšleli různé způsoby jak oklamat nepřítele, aby zvrátili vývoj konfliktů i celé války. Někdy je vyprávění a historky z války jak z válečného filmu, ale i přesto je to většinou pravda. Kde by se pak filmoví scenáristi inspirovali, když ne ze skutečných událostí. Stejně tak se stalo i při vylodění v Normandii, kdy k oklamání nepřítele použili herce, který si zahrál roli významného velitele.

Herec v roli generála

Herec, kterého vybrali dostal svojí životní roli. Měl za úkol zahrát generála Montgomeryho. Aby byl opravdu věrohodný a oklamal tak německé špiony musel se do něj vžít a poznat ho. Několik týdnů strávil s generálem a pečlivě studoval všechny jeho pohyby, způsob jakým salutoval, chůzi ale i to jak si zapaloval cigaretu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výborný herecký výkon

Ve čtvrtek 25. 5. 1944 byl vyslán do akce. V autě s vlajkou generála Mongomeryho, projížděl ulicemi Londýna na letiště Northold. Aby opravdu všechny oklamal, mával z okna a zdravil lidi na ulici. Odletěl soukromým letadlem Winstona Churchilla na Gibraltar. Vše proběhlo tak, aby ho všichni viděli a aby se o něm vědělo. Dokonce byla uspořádána i večerní recepce s místním bankéřem, o kterém se vědělo, že spolupracuje s Němci.

Vydařená kamufláž

Operace se velmi vydařila. Vše bylo opravdu věrohodné a utvrdilo to i samotného Hitlera v tom, že v nejbližších dnech k vylodění dojít nemůže, když je generál někde jinde. Všechny doplňující dezinformace doputovaly, kam měly, a všechno proběhlo tak, jak to bylo vymyšlené.

Pravý generál Montgomery

Pravý generál Montgomery mezitím plánoval a chystal se na vylodění v Normandii, o kterém si Němci mysleli, že se neuskuteční, když tam generál není přítomen. Společně s generálem Dwightem D. Eisenhowerem byli jmenováni veliteli skupiny armád, které zahrnovaly všechny pozemní síly v Normandii.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Bernard Law Montgomery

V druhé světové válce velel části britského expedičního sboru v Belgii. Kde úspěšně evakuoval a zachránil. V roce 1942 převzal velení britské armády v severní Africe a porazil německé vojsko v bitvě u El Alameinu. Jeho počinů bylo velmi mnoho, za některé z nich dostal i vyznamenání a medaile. Za počiny v bitvě u El Alemeinu dokonce získal šlechtický titul.

Kamufláž s falešným generálem, nebyl jediný trik který použili pro klamání Němců. Byla to velmi promyšlená akce. Už měsíc před operací, vysílali falešné zprávy, aby Němci neměli tušení kdy k vylodění dojde.

Zdroj: History, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti