Legendární past Lemon-aid aneb Jak FBI díky pomoci námořního důstojníka chytila sovětské agenty

Během studené války spolu sovětští a američtí agenti hráli velmi sofistikované špionážní hry. S rozdílnými úspěchy se jim dařilo špionážní sítě ničit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po celou dobu studené války se americké služby snažily odhalit, co dělají sovětští agenti na jejich území. Jedním z míst, na které se soustředily, byl i New York. Zde je totiž sídlo OSN, kde se shromažďuje mnoho zahraničních diplomatů z celého světa. Americké FBI bylo jasné, že i zde musí Sověti operovat. Nevěděla přesně jak. Proto vymyslela operaci, při které měla komunistické špiony chytit.

Nábor na výletní lodi

Operace dostala krycí jméno Lemon-aid. Zaměřit se měla na výletní lodě, o kterých se agenti domnívali, že slouží k nábor spolupracovníků KGB. K tomu, aby ji mohla provést, potřebovala FBI nějakého důstojníka, který by hrál roli volavky. Volba padla na námořního důstojníka nadporučíka Arthura Lindberga. Působil jako dokonalý kandidát, kterého by bylo možné využít. Měl před penzí a mohl si chtít přivydělat před odchodem z námořnictva. A měl přístup k utajovaným materiálům.

iZdroj fotografie: Pixabay
Budova OSN

Ten se nakonec nalodil na sovětskou výletní loď Kazachstán. Na konci plavby předal jednomu z členů posádky dopis adresovaný sovětskému velvyslanci. V něm nabízel prodej tajných materiálů amerického námořnictva. Sověti na vějičku opravdu skočili. Prostřednictvím telefonního automatu v New Jersey navázali s Lindbergem kontakt. Na konci září 1977 se s ním již potkali a řekli mu, o jaké informace by měli eminentní zájem. Týkaly se především amerických jaderných ponorek.

FBI bylo jasné, že pokud chce síť špionů odkrýt, bude muset použít pravé informace. Jako první tak dostal Lindberg informace, které byly v brzké době určené k odtajnění. Byly tedy skutečné, ale jejich prozrazení nemohlo způsobit velkou škodu. Americký nadporučík začal dokumenty se sovětskými agenty vyměňovat za peníze. Využívaly se mrtvé schránky, třeba magnetické klíčenky umístěné v telefonních budkách, krabičky cigaret, plechovky od limonády a další.

Odhalený agent pracoval u OSN

Tato hra trvala zhruba půl roku. Během ní američtí agenti identifikovali špiona, jenž chodil pro mrtvé schránky. Byl jím ruský personální úředník při OSN Rudolf Čerňajev. Jeho sledováním se podařilo najít další dva členy sítě. FBI věděla, odkud telefonují a jak operují. Měla i dostatek důkazů. Proto si mohla na špiony opatřit zatykač a 20. května 1978 spustila akci na jejich zadržení.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Ponorka třídy Los Angeles

Lindberg tentokrát dostal svazky opravdu tajných dokumentů. Převážel je automobilem, v jehož kufru se skrývali dva agenti FBI. Další se pohybovali v okolí místa předání. Na místě si vzal plechovku s penězi a odjel. FBI poté zatkla Rudolfa Čerňajeva a Valdika Engera. Třetí agent Vladimir Zinjakin měl diplomatickou imunitu, byl proto vypovězen z USA.

Dva zatčení agenti byli odsouzeni k 50 rokům vězení. Trest si ale nakonec neodpykali. Spojené státy je se Sovětským svazem později vyměnily za pětici vězněných disidentů. Každopádně operace Lemon-aid je dnes považována za jednu z nejúspěšnějších akcí na odhalení komunistických agentů na americké půdě.

Jakou skutečnou špionskou historku z období studené války znáte?

Zdroj: FBI, Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články