Filadelfský experiment: Největší podvod v dějinách amerického námořnictva

Kolem ozbrojených sil se obvykle vyrojí mnoho neuvěřitelných historek. Mnohé jsou jen zkreslením událostí, jiné pravda nebo úplný nesmysl.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na světě existuje mnoho různých konspiračních teorií. Jednou z nejstarších, která pochází z období druhé světové války, je ta týkající se doprovodného torpédoborce USS Eldridge. Námořnictvo ho mělo využít k projektu, který se dnes nazývá Filadelský experiment. Šlo v podstatě o přenesení lodě na vzdálenost několika set kilometrů. Podle oficiálních zdrojů jde ale o výmysl jediného muže.

Z Filadelfie do Norfolku a zpět

Torpédoborec USS Eldridge měl 28. října 1943 kotvit v přístavu ve Filadelfii. Podle příběhu se kolem lodi měla najednou objevit jakási nazelenalá aura a plavidlo po chvíli zmizelo. Vzápětí se objevilo v Norfolku ve Virginii o 320 kilometrů dále. Pak se zase vrátilo na místo, odkud se teleportovalo. Někteří muži jeho posádky údajně byli zatavení do hmoty lodě, jiní záhadně onemocněli nebo zmizeli a už je nikdo nikdy neviděl.

iZdroj fotografie: Public Domain

Podle spikleneckých teorií nešlo o nic jiného než o test nové tajné zbraně. Projekt se měl nazývat Rainbow, tedy duha. Jeho zastánci mají mnoho teorií. Nejčastěji tu, že námořnictvo se za využití jednotné teorii pole a snažilo se loď zamaskovat tak, aby nebyla vidět. Loď se prý teleportovala, mohla i cestovat i čase. Na experimentu údajně spolupracoval i Albert Einstein. Americké námořnictvo jakékoli informace o nějaké takové události nikdy nepřiznalo.

Záhadné dopisy po mnoha letech

Základem celého příběhu mají být dopisy, které v roce 1955 dostal známý ufolog Morris K. Jessup. Měl je napsat Carlos Miguel Allende, později se podepisoval jako Carl Allen. Ten měl v inkriminovaný den sloužit na lodi SS Andrew Furuseth kotvící v Norfolku. Její námořníci prý měli na okamžik spatřit torpédoborec, který se nedaleko nich objevil a po chvíli zase zmizel. Žádný důkaz pro to nepředložil. O dva roky později jeho dopisy zkopírovalo námořnictvo, kopie stále existují.

iZdroj fotografie: Public Domain

Jessup v roce 1959 zemřel, ale celá historka vzbudila zájem výzkumníka paranormálních jevů Roberta Goermana. Tomu se nakonec podařilo autora dopisů najít. Zjistil, že jde o velmi excentrického muže, který si rád vymýšlel příběhy. Navíc se ukázalo, že v říjnu 1943 USS Eldridge ve Filadelfii vůbec nebyl, nacházel se v New Yorku. Historka je ale tak zakořeněná, že nejspíše zůstane jednou z nejznámějších legend kolem námořnictva.

Myslíte si, že se pokus uskutečnil a námořnictvo jen neříká pravdu?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články