Film Petera Jacksona „Nikdy nezestárnou“ vdechl starým záběrům z první světové války život jedinečným způsobem

„Nikdy nezestárnou“ je film oscarového režiséra Petera Jacksona, který unikátním způsobem přepracoval archivní záběry. Vytvořil tak dokument bez obdoby.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Jméno režiséra Petera Jacksona mají diváci spojené především s kasovními trháky jako Pán Prstenů, Hobit či King Kong. V roce 2018 vytvořil však dílo zcela jiného typu. Film „Nikdy nezestárnou“ (v originále „They Shall Not Grow Old“) je totiž dokumentem, ale nejde rozhodně o obyčejný snímek.

Spolupráce Imperial War Museum s Peterem Jacksonem

Fakt, že britské Imperial War Museum oslovilo s žádostí o spolupráci právě Petera Jacksona, není žádná náhoda. Jackson vyrábí modely letadel z tohoto období a je velkým zájemcem o první světovou válku, především kvůli jeho dědečkovi, jenž bojoval u Gallipoli. Návrh zněl následovně: co se pokusit natočit film o životě vojáků na západní frontě první světové války?

Peter-Jackson iZdroj fotografie: Mike Walen / Creative Commons / CC BY

Peter Jackson se následně v Imperial War Museum „zavřel“ na několik týdnů a probíral se muzejním archivem. Ten hlavní krok však přišel potom. Jackson na malé části filmového materiálu vyzkoušel úpravy, díky kterým následně vzniklo unikátní filmové dílo, jež zatím asi nemá obdobu. V čem konkrétně tkví ona jedinečnost?

Hlavní pointou tohoto dokumentu je převedení starých archivních filmových materiálů do moderní podoby. Důvod je zřejmý, černobílé filmy točené rychlostí 13 snímků za vteřinu vypadají jako z jiného světa, jako kdyby divák sledoval prastarý film s Charlie Chaplinem, nebo by snad tyto filmy ani nebyly reálné.

Úprava filmového materiálu a finální podoba filmu

Jackson si vytkl za cíl vytvořit film, který by umožnil divákům vidět první světovou válku tak, jak ji viděli její účastníci. Z technického hlediska to znamenalo, že mágové z filmových studií museli zařídit převod ze 13 snímků za sekundu na dnes běžných a přirozených 24 snímků za sekundu, kolorování i opravy všech poškození záznamu typu škrábanců, stop po prachu apod.

Kromě zmíněného bylo nutné také zařídit, aby nebyla patrná např. odlišná zrnitost různých dohromady spojených záznamů. Především ale Jackson a jeho tým převedli záznam do 3D. Značnou část zvukové kulisy potom tvoří hlasy veteránů, s nimiž byly rozhovory v minulosti natáčeny pro BBC.

Výsledkem je neuvěřitelně silné dílo, které přináší první světovou válku až k vám domů. Nejde o hraný válečný film, budete se dívat do tváří lidí, kteří válku skutečně žili a prožívali. Technická stránka projektu je samozřejmě nesmírně zajímavá, hlavní síla filmu „Nikdy nezestárnou“ však tkví v něčem jiném.

Co si myslíte o Jacksonově dokumentu?

Zdroj: IBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články