Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností

V důsledku sestřelení špionážního letounu Lockheed U-2 nad Sovětským svazem se zhroutily plány na konferenci v Paříži mezi USA, SSSR, Velkou Británií a Francií.

i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americký pilot Francis Gary Powers absolvoval řadu úspěšných špionážních misí, než byl v roce 1960 ve svém letounu Lockheed U-2 sestřelen nad územím Sovětského svazu. Tento incident odhalil během studené války Sovětům i celému světu americké válečné strategie a tajemství špionážních letounů U-2. Powers padl do zajetí Sovětů, kteří jej nakonec propustili výměnou za svého vlastního špiona, jenž byl zajat Spojenými státy.

Měl se stát lékařem

Po konci druhé světové války se Spojené státy americké a Sovětský svaz doslova ocitly ve válce nervů. Mnoho z těchto studenoválečných bojů se odehrávalo za zavřenými dveřmi, neboť obě strany v té době pracovaly na vývoji smrtonosnějších zbraní. Ve studené válce byla znalost válečných schopností protivníka klíčová, američtí vědci vynalezli nový způsob získávání těchto citlivých informací; špionážní letouny U-2.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Francis Gary Powers (vpravo) s konstruktérem letounů U-2 Kellym Johnsonem v roce 1966.

A právě Francis Gary Powers byl jedním z prvních pilotů, již byli tajně naverbováni americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a vycvičeni k pilotování U-2. Narodil se v roce 1929 a stát se pilotem byl rozhodnutý už od svého prvního letu letadlem, který absolvoval ve 14 letech. Powers byl šestým dítětem a jediným synem Olivera Powerse, horníka a provozovatele opravny obuvi.

Navštěvoval střední školu Grundy High School v Poundu ve Virginii. Otec z něj chtěl mít lékaře a nechal jej zapsat do lékařského programu na Milligan College, církevní škole poblíž Johnson City v Tennessee. Již během prvního ročníku Powers medicíny zanechal, nadále však pokračoval ve studiu biologie a chemie. Školu úspěšně dokončil v červnu 1950 a následně vstoupil do amerického letectva. V roce 1952 pak získal hodnost nadporučíka.

O jeho schopnosti projevila zájem CIA

V dubnu 1955 se Powers oženil s Barbarou Gay Mooreovou. Doufal, že se bude moci stát komerčním pilotem a létat s dopravními letadly, místo toho byl však přijat do služby u CIA, Ústřední zpravodajské služby. Již během ledna roku 1956 požádala Powerse CIA, aby se stal pilotem průzkumných letounů Lockheed U-2, které byly navrženy pro lety ve velké výšce za účelem pozorování zahraničních vojenských zařízení.

Agentura mu nabídla na tehdejší dobu velmi slušnou odměnu, a to 2 500 dolarů měsíčně. Powers nabídku přijal a ještě na podzim téhož roku na palubě svého U-2 monitoroval nad východním Středomořím přípravu anglo-francouzských sil, které se chystaly na invazi do Suezského průplavu.

iZdroj fotografie: Russian International News Agency / Creative Commons / CC BY- SA
Trosky sestřeleného amerického průzkumného letadla. Přesněji část kokpitu Lockheed U-2, které pilotoval špionážní pilot Francis Gary Powers.

Letadla disponovala nejnovější fotografickou technikou a během letu pořizovala tisíce snímků. Ty byly následně analyzovány ve speciálních kancelářích CIA, kde působilo velké množství k tomu vyškolených agentů. Kromě sestřelu Powerse, jenž způsobil obrovskou krizi ve vztazích obou velmocí, také letouny odhalily raketová sila na Kubě. To odstartovalo Kubánskou krizi a svět se ocitl asi nejblíže třetí světové válce v historii.

Kontroverzní U-2 incident                                 

U-2 mělo dostup okolo 20–21 kilometrů, zatímco sovětské stíhačky nemohly překročit 15–17 kilometrů. Rakety Zenit s vyšším doletem se do sovětského arzenálu dostaly až v roce 1960. Mezi lety 1956–1960 se uskutečnilo asi 20 letů U-2 nad SSSR, letouny létaly v okružních trasách a opouštěly vzdušný prostor SSSR na různých místech. Powers byl prvním pilotem U-2 letící v linii, kterou byla sovětská protivzdušná obrana schopna zasáhnout.

Jinak Powers zdaleka nebyl prvním pilotem U-2, jenž byl zachycen sovětskými radary. Sovětské stíhačky se již před tím snažily průzkumné letadlo sestřelit, ale bez úspěchu. Spojené státy vždy popřely jakoukoli výzvědnou činnost ve vzdušném prostoru Sovětského svazu. U-2 dokonce nebyly označeny insigniemi amerického vojenského letectva, nýbrž nesly znaky civilních letadel, takže Američané mohli tvrdit, že žádná vojenská letadla nad SSSR nelétají.

iZdroj fotografie: Russian International News Agency / Creative Commons / CC BY- SA
Fotografie Francise Powerse z ruského vězení, kde byl držen Sověty až do února 1962. Poté byl na „Mostě špionů” v Berlíně vyměněn za ruského špiona Rudolfa Abela.

Dne 1. května 1960 pak zahájil svou nejslavnější misi; devítihodinový a celkem 3,788 km dlouhý let z pákistánského Péšavaru přes celé území Sovětského svazu. Cílem bylo dostat se co nejhlouběji do nepřátelského území a zaznamenat nové cíle, které dosud nebyly objeveny, především zařízení na odpalování balistických raket. Sestřelení amerického špionážního letounu U-2, pilotovaného Francisem Garym Powersem nad Sovětským svazem, bylo jednou z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších událostí studené války.

Incident jej provázel až do smrti

Powersovo letadlo bylo sestřeleno protiletadlovým raketovým kompletem, přesněji S-75 Dvina, což je systém raket určený k ničení různých vzdušných cílů, od vrtulníků až po balistické rakety. Powers se zvládl katapultovat a s pomocí padáku se dostal bezpečně na zem, načež byl zajat sovětskými vojáky. Letouny U-2 byly navrženy tak, aby po katapultování pilota vybouchly a cenné informace, které nesly, tak nemohly být zneužity.

V tomto případě však systém selhal a kromě pilota se do rukou Sovětů dostal i jeho špionážní letoun. Sověti tento incident samozřejmě využili ve svůj prospěch, jak by také ne. Získali nejen cenné informace o letounu samotném, ale také fotografie, které letoun pořídil během své mise. Incident U-2 následně vedl ke zrušení konference mezi Sovětským svazem se Spojenými státy, Velkou Británií a Francií.  

Powers, který padl do rukou KGB, byl souzen jako špión a dostal trest 2 let vězení, následovaný 8 lety těžkých prací. Avšak v roce 1962 jej sovětské úřady propustily, a to výměnou za sovětského špiona Rudolfa Abela, který byl vězněn ve Spojených státech. Po návratu do Spojených států byl Powers očištěn od jakýchkoliv provinění, k nimž došlo během jeho věznění v Rusku. Temný oblak kontroverze jej však pronásledoval až do jeho předčasné smrti v roce 1977.

Byly dopady této špionážní aféry dlouhodobé?

Zdroj: POWERS Jr., DUNNAVANT. Spy Pilot: Francis Gary Powers, the U-2 Incident, and a Controversial Cold War Legacy. Prometheus Books: 2019. ISBN: 978-163-388-468-7,

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články