Podivné, ale jinak velmi funkční přilby, které v minulosti chránily hlavy vojáků na bojišti

K běžné výbavě moderního vojáka patří přilba. Jde o ochranu, která se používala i před tisíci let. Během historie prošla mnoha modifikacemi.

i Zdroj fotografie: Uživatel Wolfmann / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidská historie je také historií různých šarvátek a válek. Není proto divu, že když lidé konstruovali zbraně, brzy se pokusili najít i něco, co by je před jejich účinkem alespoň částečně chránilo. Jelikož asi nejcitlivějším místem lidského těla, kde zásah znamená smrt nebo alespoň vyřazení, je hlava, pochopitelně jako jedny z prvních vznikly přilby. Vyrobené z různých materiálů a různých tvarů. Staly se nejen ochranou, ale i ozdobou, která sloužila k identifikaci. Tohle jsou jedny z nejpodivnějších z nich.

Dragounská přilba

Dragouni byli pěchota, která používala koně, ale z nich v boji většinou sesedala a bojovala na zemi. K jejich ochraně sloužila ocelová přilba, na které byl na vrchu mosazný hřeben. Na něm byla upevněna hříva, chochol nebo podobná ozdoba. Dragouni existovali v armádách několik staletí, proto se tvary a ozdoby samozřejmě lišily. Postupně se přilby i vyvíjely a stávaly se více praktické. Ozdoby se posléze využívaly spíše k ceremoniálním účelům.

iZdroj fotografie: Blaue Max / Creative Commons / CC BY-SA

Boeotianská přilba

Ve starověkém Řecku využívali vojáci z bronzu vyrobenou boeotianskou přilbu. Byla těžká, její hmotnost dosahovala téměř dvou kilogramů. Umožňovala ale dobré periferní vidění a navíc neomezovala vojákův sluch. Používala ji především jízda. Chránila i zadní část krku a měla záhyby, které poskytovaly i dobrou ochranu tváří. Vojáci si ji na vrcholu zdobili různými péřovými chocholy.

iZdroj fotografie: Uživatel Gts-tg / Creative Commons / CC BY-SA

Mykénská helma z kančích klů

Helma používaná ve starověkém Řecku mykénskými vojáky. Mohli jste se s ní setkat například u jednotek, které se podílely na obléhání města Trója. Místo většinou používaného kovu byla sestrojena u kančích klů, které k sobě byly pospojovány řemínky. Pod nimi byla výplň z plsti. Hřeben na vrcholu si vojáci často různě zdobili. Dokázala velmi efektivně chránit před úderem ostří a střelami z praku. Na jednu přilbu muselo být zabito až 50 kanců.

Korinstká přilba

Další z přileb, které se používaly ve starověkém Řecku. Stala se velmi oblíbenou a v začátcích římské historie byla v upravené verzi využívána i jeho jednotkami. Přilba je vyrobena z bronzu a uvnitř je podšitá kůží. Bronz byl i výhodný, protože se snadno ochlazoval a oteploval s vnějším prostředím. Dokázala účinně chránit před šípy a sečnými zraněními. Měla i velkí výstupek, který poskytoval ochranu krku.

Římská přilba Galea

Římské legie byly špičkové vojenské jednotky své doby a to samé platilo i o jejich zbroji. Její součástí byla helma nazývaná Galea. Vyrobena byla většinou ze železa. Aby byla více pohodlná, měla uvnitř výplň z vlny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poskytovala velmi dobrou ochranu před sečnými zraněními a střelami. A to nejen hlavy, ale i krku. Později k ní byly přidělávány i železné výztuhy, jejichž úkolem bylo poskytovat dodatečnou ochranu mozku při úderu. Přilby bývaly i velkolepě zdobené.

Jakou z přileb byste si chtěli nasadit na hlavu?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články