Podivné, ale jinak velmi funkční přilby, které v minulosti chránily hlavy vojáků na bojišti

K běžné výbavě moderního vojáka patří přilba. Jde o ochranu, která se používala i před tisíci let. Během historie prošla mnoha modifikacemi.

i Zdroj fotografie: Uživatel Wolfmann / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidská historie je také historií různých šarvátek a válek. Není proto divu, že když lidé konstruovali zbraně, brzy se pokusili najít i něco, co by je před jejich účinkem alespoň částečně chránilo. Jelikož asi nejcitlivějším místem lidského těla, kde zásah znamená smrt nebo alespoň vyřazení, je hlava, pochopitelně jako jedny z prvních vznikly přilby. Vyrobené z různých materiálů a různých tvarů. Staly se nejen ochranou, ale i ozdobou, která sloužila k identifikaci. Tohle jsou jedny z nejpodivnějších z nich.

Dragounská přilba

Dragouni byli pěchota, která používala koně, ale z nich v boji většinou sesedala a bojovala na zemi. K jejich ochraně sloužila ocelová přilba, na které byl na vrchu mosazný hřeben. Na něm byla upevněna hříva, chochol nebo podobná ozdoba. Dragouni existovali v armádách několik staletí, proto se tvary a ozdoby samozřejmě lišily. Postupně se přilby i vyvíjely a stávaly se více praktické. Ozdoby se posléze využívaly spíše k ceremoniálním účelům.

iZdroj fotografie: Blaue Max / Creative Commons / CC BY-SA

Boeotianská přilba

Ve starověkém Řecku využívali vojáci z bronzu vyrobenou boeotianskou přilbu. Byla těžká, její hmotnost dosahovala téměř dvou kilogramů. Umožňovala ale dobré periferní vidění a navíc neomezovala vojákův sluch. Používala ji především jízda. Chránila i zadní část krku a měla záhyby, které poskytovaly i dobrou ochranu tváří. Vojáci si ji na vrcholu zdobili různými péřovými chocholy.

iZdroj fotografie: Uživatel Gts-tg / Creative Commons / CC BY-SA

Mykénská helma z kančích klů

Helma používaná ve starověkém Řecku mykénskými vojáky. Mohli jste se s ní setkat například u jednotek, které se podílely na obléhání města Trója. Místo většinou používaného kovu byla sestrojena u kančích klů, které k sobě byly pospojovány řemínky. Pod nimi byla výplň z plsti. Hřeben na vrcholu si vojáci často různě zdobili. Dokázala velmi efektivně chránit před úderem ostří a střelami z praku. Na jednu přilbu muselo být zabito až 50 kanců.

Korinstká přilba

Další z přileb, které se používaly ve starověkém Řecku. Stala se velmi oblíbenou a v začátcích římské historie byla v upravené verzi využívána i jeho jednotkami. Přilba je vyrobena z bronzu a uvnitř je podšitá kůží. Bronz byl i výhodný, protože se snadno ochlazoval a oteploval s vnějším prostředím. Dokázala účinně chránit před šípy a sečnými zraněními. Měla i velkí výstupek, který poskytoval ochranu krku.

Římská přilba Galea

Římské legie byly špičkové vojenské jednotky své doby a to samé platilo i o jejich zbroji. Její součástí byla helma nazývaná Galea. Vyrobena byla většinou ze železa. Aby byla více pohodlná, měla uvnitř výplň z vlny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poskytovala velmi dobrou ochranu před sečnými zraněními a střelami. A to nejen hlavy, ale i krku. Později k ní byly přidělávány i železné výztuhy, jejichž úkolem bylo poskytovat dodatečnou ochranu mozku při úderu. Přilby bývaly i velkolepě zdobené.

Jakou z přileb byste si chtěli nasadit na hlavu?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky