Co předcházelo bitvě v Ardenách? Hitlerův záměr byl jasný, situace pro nacisty byla zoufalá

Bitva v Ardenách byl plán Adolfa Hitlera, který měl dostat nacistické Německo z velmi těžké situace, ve které se nacházelo. Kolegové Hitlera však s jeho plánem nesouhlasili.

i Zdroj fotografie: Uživatel Braun / Creative Commons / Public Domain
                   

Bitva v Ardenách, někdy nazývána také jako bitva o výběžek, byl poslední nacistický pokus o zvrácení druhé světové války. Nacistické Německo při něm zahájilo protiútok na spojenecké mocnosti, do kterého nacisté povolali více než 200 000 vojáků a 1 000 tanků. Podle plánovaných cílů se měl tento protiútok pokusit rozdělit spojenecké síly a následně je dobýt. Někteří anglicky mluvící Němci se dokonce infiltrovali za obranu.

Německo se nacházelo ve velmi špatné situaci

Situace odstartovala ke konci léta roku 1944, kdy se Německo začínalo dostávat do pořádného průšvihu. Boje byly rozděleny na dvě fronty, stejně jako jejich omezené zdroje. Na východní frontě mezitím Sověti postupně tlačili Němce zpátky z dobytých území směrem k hranicím říše. Operace Overlord (Normandie) donutila nacisty přejít do defenzivních bojů. Spojencům se následně povedlo díky velké převaze letounů a vojsk osvobodit Paříž a postoupit tak do centrální fáze Francie.

iZdroj fotografie: Federální archiv Německa / Creative Commons / CC BY-SA

Mylné domněnky Němců se nenaplnily

Spojenci si po drtivé a rychlé porážce Němců ve Francii začali myslet, že válka skončí velmi brzy, protože jsou nacisté na pokraji kolapsu a už nemají síly ani zásoby na protiútok. Adolf Hitler si však nic takového nepřipouštěl a nechtěl se smířit s rolí defenzivního hráče, který je utlačován spojenci. Zároveň však věděl, že nemá cenu podnikat útok proti Rusku, které mělo silnou Rudou armádu a obrovské zdroje. Hitler proto vymyslel plán, podle kterého nejprve přemůže spojence, vyjedná příměří a poté se důkladně připraví na Sovětský svaz.

Hitler dostal inspiraci na konferenci o západní frontě ve chvíli, když se podíval na operační plán. Zalíbila se mu zalesněná oblast Arden, s tím, že v konečné fázi by se vojska dostala až do Antverp. Vymyslel proto překvapující útok z lesnaté oblasti, ve které by měly velké problémy jak tanky, tak ostatní těžká technika. Nacistům hrálo do karet také roční období, tedy zima. V tuto dobu totiž nemohli spojenci naplno využít své letecké síly a navíc jich hodně bylo mimo boje.

Kdyby se Hitlerova operace povedla

Podle příznivého plánu by nacistický postup až do města Antverpy přerušil spojení mezi 21. skupinou armád polního maršála Montgomeryho v Belgii a Holandsku a zbytkem armády generála Eisenhowera. V případě úspěchu by spojenci podle nacistů přišli až o 20 divizí. Adolf Hitler se na důkladně promyšlené sestavení plánu soustředil měsíc. Po celou tuto doby byl uzavřen ve svém vlastním světě odtržen od skutečnosti. Plán však postrádal jednu zásadní věc – zásoby.

iZdroj fotografie: Heinrich Hoffmann / Creative Commons / CC BY-SA

Nacisté stále nebyli schopni produkovat dostatek zbraní a techniky

Přestože Německo v roce 1944 produkovalo nejvíce vojenských materiálů, stále to bylo málo v porovnání se spojenci. Luftwaffe (letectvo Německa) bylo ve velmi kritické situaci a k dispozici mělo pouze 1 000 stíhacích bombardérů. V opačné situaci byli spojenci, kteří disponovali ohromnými zásobami letecké i jiné techniky a vojáků. Dokazuje to i fakt, že 4. den po útoku nařídili Spojené státy zdvojnásobit počty svých mužů ve zbrani.

Hitler po domluvě s ostatními generály začátek protiútoku posunul

Hitlerův plán nejprve zahrnoval začátek 25. listopadu, ale jeho kolegové ho přesvědčili, aby se operace přesunula až na 10. prosinec, a nakonec až na 16. prosinec. Od tohoto posunutí si slibovali lepší přípravu a přesun k frontě. Přes to všechno však generálové Německa s plánem Adolfa Hitlera nesouhlasili, a zdál se jim nereálný hned z několika zásadních důvodů. Německo totiž nemělo ani lidské, ani materiální zásoby pro podobný protiútok. Chyběl jim benzín, palivové stanice, muniční sklady, samotná munice a další potřebné.

iZdroj fotografie: Federální archiv Německa / Creative Commons / CC BY-SA

Protiútok začal v prosinci toku 1944

Samotný útok odstartoval 16. prosince roku 1944, kdy nacistické Německo zahájilo protiútok na spojenecké mocnosti. Účastnilo se ho přes 200 000 vojáků a 1 000 tanků. Cíl byl v tuto chvíli jasný – rozdělit a poté dobýt spojenecké síly. Němci, kteří uměli mluvit anglicky, využili možnost infiltrace a v amerických uniformách se dostali až za obranu.

První den byl pro Německo relativně úspěšný

Po dlouhém dni plném krutých bojů se Německu podařilo izolovat 101. výsadkovou divizi Američanů a zároveň také obsadit klíčových mostů a komunikačních pozic. V následujících dvou dnech se Třetí armáda generála Pattona musela dostávat přes kilometry německých tanků a pěchoty, aby mohla osvobodit uvězněné muže.

Pak se však spojenci ukázali v celé své parádě

Začátkem roku 1945 se podařilo spojeneckým silám vrátit hranice linií do oblastí, kde se nacházely před zahájením ofenzivy. Němci při tomto marném útoku zvrátit celý průběh války přišli o více než 67 000 mužů, Američané o téměř 81 000, a Britové o 1 400 vojáků. Obě strany zároveň utrpěly obrovské materiální ztráty, ale hůř na tom bylo stále Německo. Spojenci totiž mohli velmi rychle tyto ztráty nahradit, zatímco nacisté ne.

iZdroj fotografie: Federální archiv Německa / Creative Commons / CC BY-SA

Hitler nasadil nové zbraně, avšak pozdě

Hitler tak do boje nasadil své nové zázračné zbraně. Toto nasazení bylo bohužel pro Němce už bezpředmětné, protože k němu došlo příliš pozdě. Spojenci měli velkou převahu, takže hravě nacisty převálcovali. V roce 1945 tak byl Hitler donucen souhlasit se svými generály a stáhnout německé síly.

Slyšeli jste už někdy o bitvě v Ardenách?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články