Honest John byl první raketový nosič jaderných zbraní. Ve výzbroji vydržel dlouhá desetiletí

Po vývoji atomové zbraně se Američané soustředili i na vývoj rakety, která by ji mohla nosit. První model byl velmi jednoduchý, což se nakonec ukázalo jako plus.

i Zdroj fotografie: Uživatel Pi3.124 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Použití raket V-2 za druhé světové války ukázalo, že to mohou být relativně účinné zbraně, které jsou schopny na delší vzdálenost dopravit výbušné zařízení. V případě nesené jaderné zbraně nebyla problémem ani malá přesnost. Do vývoje takového nosiče v USA se zapojilo i zařízení americké armády Redstone Arsenal u alabamského města Huntsville v rámci armádní organizace pro balistické rakety (ABMA – Army Ballistic Missile Agency).

Raketa se odpalovala z nákladního vozu

Hlavním konstruktérem byl Wernher von Braun a spolu s ním zde působili i další němečtí raketoví vědci. V roce 1951 poprvé otestovali taktickou raketu, později pojmenovanou jako MGR-1 Honest John, na tuhé palivo. V-2 používala tekuté, které se muselo do nádrží načerpat před startem. Raketa Honest John se přepravovala a odpalovala z nákladního automobilu velmi jednoduchým způsobem z nakloněné rampy.

Převážela se ve třech částech, ale ty se daly zkompletovat během pěti minut. Jednalo se tedy o velmi mobilní a operativní zbraňový systém. Do výzbroje byla zavedena v roce 1953. Samotná raketa měřila 8,3 metru na délku a v průměru měla 580 milimetrů. Dokázala doletět do vzdálenosti až 24,8 kilometru.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Hlavice se submunicí se sarinem

Původně měla ve výbavě hlavici o síle až 20 kilotun, později dvě s váhou 10 nebo 30 kilotun. Případně mohla nést konvenční nálož o hmotnosti 680 kilogramů. V 60. letech pro ni byla vyvinuta i speciální kazetová munice s 356 malými kusy submunice obsahujícími sarin. Ta mohla bojovým plynem zamořit území o rozloze téměř kilometr čtvereční.

U další verze se prodloužil dostřel

V dalších letech vědci vyvinuli modernizovanou raketu verze B, která byla o něco kratší. Díky lepšímu palivu a dalším úpravám se její dostřel prodloužil až na 48 kilometrů. Zlepšila se i přesnost rakety, ale i tak měla rozptyl až 230 metrů od cílového bodu. Stále šlo technicky o relativně primitivní střelu, což se však ukazovalo jako výhoda. Jejich výroba pokračovala až do roku 1965. Celkem bylo vyrobeno kolem sedmi tisíc kusů.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Odpal MGR-1 Honest John

Americké ozbrojené síly je měly ve výzbroji až do roku 1973, Národní garda pak ještě o deset let déle. Američané také tento typ raket prodávali mnoha svým spojencům v Evropě a Asii. Do své výzbroje ji zařadila například Velká Británie, Belgie, Kanada a další. V Řecku, Turecku a Jižní Koreji zůstal systém ve výzbroji až do konce 90. let.

Zajímavá je historka ohledně pojmenování rakety. Budoucí generálmajor Holger Toftoy, který v roce 1950 dohlížel na vývoj v Redstone Arsenalu, řešil tehdy možné zrušení programu. Vyvíjená raketa byla zpochybňována jeho nadřízenými kvůli přesnosti a vysoké ceně. V té době se v hospodě setkal s Texasanem, jenž nesnášel zpochybňování svých tvrzení a vždy říkal: „Já nelžu, vždyť se mi říká Poctivý John!“ Toftoy toto jméno Poctivý (Honest) John poněkud škodolibě navrhl nadřízeným –⁠ a uspěl.

Proč raketa z 50. let vydržela ve výzbroji tak dlouho?

Zdroj: Weaponsystems

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru