Hrdina bitvy u Cárdenas: Frank H. Newcomb a jeho dvě šestiliberní děla vystřelila 135 ran za 20 minut

Celý svůj život zasvětil námořnictvu. Zachránil životy spousty lidí a za své hrdinské činy během Španelsko-americké války byl vyznamenán americkým prezidentem.

i Zdroj fotografie: National Museum of the U.S. Navy / Public Domain
                   

Frank H. Newcomb se narodil 10. Listopadu 1846 jako nejstarší ze tří dětí. Ve svých šestnácti letech se rozhodl následovat šlépěje svých předků a zasvětil život oceánu. Zpočátku sloužil na obchodní lodi svého otce, ale netrvalo dlouho a jeho smysl pro spravedlnost a nutkání sloužit své zemi v nelehkých dobách občanské války jej dovedla k vojenské službě. V pouhých 17 letech se stal magisterským důstojníkem amerického námořnictva. Bez přehánění se dá říci, že k životu na moři byl předurčen.

Skvělý námořník, uznávaný velitel

Po válce pracoval Newcomb několik let na souši, neboť většinu obchodních lodí pohlitily zahraniční korporace. Ovšem netrvalo dlouho a Newcomb opět podlehl volání oceánu. S hodností třetího poručíka zahájil svou službu u pobřežní celní služby. A to víc než úspěšnou. Díky svým obsáhlým znalostem námořního obchodnictva a informovaností o oceánu se mezi námořníky těšil velké oblíbenosti. Jak by taky ne, Newcomb byl nejen námořníkem skrz na skrz, ale také skvělým velitelem.

Zveřejnil(a) U.S. COAST GUARD Newsfeed unofficial dne Čtvrtek 11. května 2017

Jeho smysl pro spravedlnost, který může sloužit jako příklad nám všem, mu v roce 1878 zajistil funkci inspektora pobřežní stráže, která měla za úkol dohlížet na bezpečnost na pobřeží a vést záchranné akce na moři. I přesto, že na této pozici čelil mnoha předsudkům, Frank H. Newcomb byl pro tuto roli jako stvořený.

Během následující dvacetileté služby zachránila pobřežní stráž pod jeho vedením nespočet námořníků uvízlých na moři a všem dokázal, jak potřebná jeho jednotka doopravdy je. A aby toho nebylo málo, Newcomb neuznával jakoukoliv podobu rasismu a velice svérázně prosazoval rasovou rovnoprávnost. Společně s vrchním poručíkem Charlesem F. Shoemakerem se zasloužil o vznik jednotky tvořené pouze vojáky tmavé pleti. 

Španělsko-americká válka

Poté, co byl Newcomb povýšen na prvního poručíka, byl převelen na palubu plavidla USRC Hudson jako velící důstojník. I přesto, že se Hudson nevyznačovala závratnou rychlostí a svým vzhledem připomínala více remorkér než armádní loď, se svým kapitánem v čele si plavidlo vysloužilo uznání. Kvůli rostoucímu napětí mezi Španělskem a Amerikou se Hudsonu dostalo náležitého přezbrojení a z nevýrazného plavidla se stala bitevní loď.

Vybavená 16mm tlustým pancéřovým brněním, rychlopalnými zbraněmi a automatickými kulomety na zádi, čekala v přístavu kubánského Cárdenas na své další příkazy. V dubnu 1898 byla vyhlášena válka se Španělskem, a ani ne o měsíc později si Newcomb vysloužil svou přezdívku „Hrdina bitvy u Cárdenas“, kdy společně s torpédovým člunem USS Winslowem měla Hudson na starosti ostřelování útočícího španělského námořnictva.

Zveřejnil(a) US Coast Guard Auxiliary 17-11 Orlando Florida dne Středa 11. května 2016

USS Winslow byl několikrát zasažen, zbraně vyřazeny z provozu a více jak polovina posádky byla zraněná či mrtvá. Kapitán taktéž utrpěl těžká zranění a nebyl schopen dalších příkazů. Loď tak zůstala bez kapitána a naprosto bezbranná. Záchrana na sebe však nenechala dlouho čekat; kapitán Newcomb vydal příkaz dostat USS Winslow do bezpečí. A přesně to se stalo. Hudsonu se pod těžkou palbou a vážnou hrozbou uvíznutí v mělčinách podařilo dostat torpédový člun do svého závěsu a odtáhnout jej z dosahu zuřící bitvy.

Vysloužil si zlatou medaili

Posádka USS Winslowu byla zachráněna a díky Newcombovu hrdinskému činu neskončila v zajetí nepřátel. A aby toho nebylo málo, v následujících třech týdnech se posádka Hudsonu zasloužila o polapení tří nepřátelských zásobovacích lodí a zničení čtvrté. Newcomb si tak na své konto připsal další hrdinské činy.

Na návrh prezidenta Williama McKinleyho byla Frankovi H. Newcombovi udělena Prezidentská zlatá medaile za služby, které prokázal své zemi, a to nejen v Cárdenas, ale během celé své námořní kariéry. Stříbrné a bronzové medaile pak byly uděleny celé jeho posádce.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články