Příběhy vojáků, kteří neuposlechli rozkaz, a proto se stali hrdiny. Momenty, u kterých vstávají chlupy hrůzou

Hrdinou se lze stát různým způsobem. Někdy i tak, že nebudete respektovat svaté pravidlo, které je platné ve všech ozbrojených sborech.

i Zdroj fotografie: Uživatel Z thomas / Creative Commons / CC BY
                   

Poslechnout svého velitele je základní pravidlo, které se ve své přísaze zavazují splnit všichni vojáci. I když jde o nebezpečnou misi, musí věřit, že jde o vyšší dobro a rozkazu nadřízeného prostě uposlechnout. Ale jsou i případy, kdy se vojáci zachovali opačně. Místo toho, aby pak byli potrestáni, dnes na ně hledíme jako na hrdiny. Tohle jsou někteří z nich.

Dakota Meyer z americké námořní pěchoty

V roce 2009 se Mayer v Afghánistánu účasnil boje v Ganjgalu. Byli zde obklíčení afghánští a američtí vojáci, na které útočili nepřátelé. Opakovaně proto velitele žádal, aby jim mohl jet na pomoc. Povolení nedostal a přesto to udělal. Do bitvy vjel celkem pětkrát a zachránil mnoho bojovníků. Za svůj čin dostal Medaili cti.

iZdroj fotografie: Uživatel DVIDSHUB / Creative Commons / CC BY

Daniel Hellings z britské armády

Hellings byl v Afghánisránu na společné hlídce s místními vojáky, když je v uličce zasáhla nastražená výbušnina. Po chvíli další a byli zde ranění. Velitel nařídil se sáhnout, ale Hellings se začal šťourat v zemi. Našel další čtyři výbušné systémy a zneškodnil je, čím zachránil další vojáky. Byl vyznamenán Medailí královny za statečnost.

Sovětský podplukovník Stanislav Petrov

V roce 1983 byl Petrov velitelem výstražného zařízení Oko, které mělo detekovat odpal amerických jaderných raket. Chybou systému takové hlášení přišlo, ale Petrov mu naštěstí neuvěřil. Proto to neohlásil jako odpal, jak měl nařízeno, což mi mohlo vést o odpálení sovětského arzenálu a rozpoutání jaderného konfliktu.

iZdroj fotografie: Uživatel Z thomas / Creative Commons / CC BY-SA

Izraelec Benaya Rein

Několik izraelských vojáků v roce 2006 se za války v jižním Libanonu ztratilo. Když se objevili poblíž izraelských pozic, velitel Reinovi nařídil po nich pálit, protože si myslel, že jde o bojovníky Hizbaláhu. Ten neuposlechl a jel se s tankem podívat, co je to za skupinu, čímž jim pravděpodobně zachránil život. Později zahynul, když jeho tank zasáhla raketa.

Odmítač zbraní Desmond Doss

V americké armádě sloužil Doss jako zdravotník a byl známý tím, že odmítal nosit zbraň. Při bitvě na Okinawě ale z nebezpečného útesu stáhl 75 svých zraněných nebo zabitých spolubojovníků. O několik dní později pomohl několika vojákům, kteří uvízli v jeskyni. Při jedné akce, kdy pomohl jiným, byl zraněný odstřelovačem, ale stejně se doplazil na ošetřovnu. Byl prvním odpůrcem nošení zbraní, který dostal Medaili cti.

iZdroj fotografie: Public Domain

Australan Thomas Currie ‚Diver‘ Derrick

V bitvě o Sattelberg na Nové Guineji v roce 1943 dostal rozkaz, aby se s jednotkou stáhl z útesu, protože odpor Japonců byl silný. Svému veliteli jen řekl, aby mu dal 20 minut. Sám na útes vylezl a začal házet granáty a střílet z pušky. Zlikvidoval deset kulometných hnízd a přinutil Japonce se stáhnout. Dostal Viktoriin kříž.

iZdroj fotografie: Public Domain

Americký voják David Teich

V roce 1951 Teich působil v tankové rotě za války z Koreji. Jeho jednotka zaslechla volání o pomoc od amerických rangerů, na které útočilo tisíce nepřátel. Velitel Teichovi nařídil se stáhnout. Ten ale vzal čtyři s tanky a na jejich korbách řadu rangerů ze svízelní situace zachránili. Po léta dostával mnoho děkovných dopiců.

Američan Frank Luke, Jr.

Luke byl pilotem v první světové válce. Jeho velitel ho v roce 1918 uzemnil, ale neuposlechl a odstartoval. Za cíl si vybral pozorovací balony silně bráněné protiletadlovými zbraněmi. Sundal tři, než střelba poškodila jeho letadlo. S ním přistál a poboční zbraní bojoval s Němci, dokud ho nezastřelili. Byl prvním letcem, který dostal Medaili cti.

iZdroj fotografie: Public Domain

Generál Daniel Sickles

V bitvě u Gettysburgu přesunul Sickles své muže do Peach Orchard místo Little Round Top, jak mu nařídil generál Meade. To přimělo konfederačního generála Jamese Longstreeta, aby zaútočil v sadu a pšeničném poli, čímž tam téměř zničil síly Unie. Jeho akce umožnila jiným jednotkám Unie zaútočit a celou bitvu vyhrát. Sickles za to dostal Medaili cti, sám v bitvě přišel o nohu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články